نادران خطاب به رییس‌جمهور:آدرس غلط ندهید/مشاوران تندرو را از خود دور کنید

مجلس نهم,الیاس نادران

الیاس نادران، از ناطقان امروز مجلس بود که در ضمن نظق اش انتقاداتی را متوجه دولت کرد.

به گزارش خبرآنلاین، وی با گرامیداشت، روز معلم، روز کارگر و سالگرد مبارزه با مفاسد اقتصادی، گفت: نقل است قبل از انقلاب مجری در معرفی حضرت آیت‌الله دستیغب گفت "صاحب گناهان کبیره" و ایشان در ابتدای منبر متواضعانه فرمودند "البته صاحب قلب سلیم هم هستم"؛ امروز این حکایت ماست با دولت از جمله در برخی حوزه‌های اقتصادی به ویژه هدفمندی یارانه‌ها.

وی به سیاست‌های اقتصادی دولت خصوصا اجرای قانون هدفمند سازی یارانه‌ها اشاره کرد و افزود: در لایحه بودجه سال جاری الحاقیه‌ای برای هدفمند سازی یارانه‌ها از سوی دولت به مجلس ارسال شد که براساس آن اجازه می‌خواست 52 هزار میلیارد تومان از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی درآمد کسب کند و این به معنای افزایش متوسط 85 درصدی قیمت حامل‌های انرژی بود که مجلس به حق، به دلیل مبهم بودن، آن را تصویب نکرد.

نماینده تهران با بیان اینکه مجلس از دولت خواسته که تا خرداد ماه پیشنهاد کامل خود را ارائه کند، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان در مورد تکلیف دولت، سوال داشت و آن را در جلسه‌ای که در دفتر جناب ابوترابی‌فرد تشکیل شد نمایندگان کمیسیون حداکثر درآمد قابل تحقق 42 هزار میلیارد تومان اعلام کردند ولی بنا بر اصرار نمایندگان دولت جلسه با 48 هزار میلیارد تومان موافقت کرد. بعد امروز غیرمنصفانه به مردم گفته می‌شود اگر دولت به مصوبه مجلس عمل می‌کرد قیمت حامل‌های انرژی 70 درصد افزایش می‌یافت.

اهم اظهارات عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه می آید:
*{ خطاب به دولتمردان}: اولا اگر شما نمی‌خواستید چرا اصرار داشتید؟ چرا نمی‌گویید اگر 52 هزار میلیارد تومان پیشنهادی شما اگر در مجلس تصویب می‌شد چه بلایی بر سر ملت می‌آمد؟ آقای روحانی کتمان حقیقت و اظهار ناقص آن با راستگویی ناسازگار است.

*این خط نادرست در فرم‌های ثبت‌نام تقاضای یارانه‌ هم دیده می‌شود. ملاحظه کنید "به موجب قانون مصوب مجلس شورای اسلامی صرفا افراد نیازمند می‌توانند نسبت به تکمیل فرم تقاضای یارانه اقدام کنند"، "به موجب قانون ارائه هرگونه اطلاعات نادرست موجب استرداد و جریمه نقدی به میران سه برابر یارانه دریافتی خواهد بود".

*اولا مجلس ده‌ها مصوبه و صدها حکم در قانون بودجه داشته است چرا شما در تمام آن موارد نمی‌گویید به موجب قانون مصوب مجلس ما این امتیاز را می‌دهیم؟ مثلا چرا نمی‌گویید افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان، طرح تحول نظام سلامت و صدها طرح عمرانی ملی و استانی براساس مصوبه مجلس انجام شده است. ثانیا سواره از پیاده چه خبر دارد؟ صاحبان ثروت‌های چند صد میلیاردی و میلیاردهای دولتی و غیردولتی به شکل مشمئز کننده‌ای با شیوه‌ای ضد تبلیغ هر روز از مردم می‌خواهند، انصراف دهند.

* مردم هم با ثبت‌نام خود برای دریافت یارانه‌ها، پاسخ دادند. از یکی از مسئولان صداوسیما هم نقل شد که گویا ایشان به دولت گلایه کرده بود که درباره یارانه‌ها تبلیغ کنید و درصدی از آن را به شما پرداخت می‌کنیم ولی امروز مستحق فحش و ناسزا شدیم. بنده عرض کردم اتفاقا درست بوده چرا که آنچه را ملت دادند دولت با صداوسیما نصف کرده است.

*{خطاب به رئیس جمهور}:آقای روحانی به جای متهم کردن این و آن و آدرس غلط دادن آسیب شناسی را از خود و دوستانش شروع کند و صادقانه و خاضعانه از اشتباهی که شده است، عذرخواهی کند.

* تخریب مجلس شورای اسلامی چه سودی دارد؟ مشاوران تندرو و کج فهم را از خود دور کنید. از سرنوشت روسای جمهور گذشته عبرت بگیرد. وزیر شما اعلام می‌کند اسامی ده میلیون نفر از ثروتمندان جامعه را در اختیار دارید، پس چرا ماه‌ها معطل کرده‌اید؟ ما باید پشت هم باشیم تا بتوانیم بار سنگین تورم و رکود را از دوش مردم برداریم اگر این بی‌مهری‌ها نبود من از همین مختصر گفتار هم خودداری می‌کردم کما اینکه در فاز اول هدفمندسازی یارانه‌ها سکوت کرده‌ بودم.

* به عنوان نماینده مردم اعلام می‌کنم اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان مردم در جریان جزئیات مذاکرات نیستند و ما به حق، دلواپسیم و اعلام می‌کنیم هر توافقی که منجر به محدود کردن حق غنی‌سازی و سطح غنی‌سازی و یا به فراتر از معقولات هسته‌ای برود، از نظر ما مردود است و مجلس در زمان خود به وظیفه‌اش عمل خواهد کرد.

* در باب مبارزه با مفاسد اقتصادی خون دل، بسیار است. فقط عرض می‌کنم اگر دولت اراده استیفای حقوق ملت را داشته باشد، کافی است به جای مطالبه 4 میلیارد دلاری 80 هزار میلیارد تومان معوقات بانکی را از گردن کلفت‌ها پس بگیرد.
* مگر نه این است اسامی این افراد نباید در جیب رئیس جمهور بماند و باید بر مناره گفته شود. لااقل اسامی بدهکاران بالای 50 میلیارد تومان را به مردم اعلام کنید.

/27220

 

کد N262136