محمدنبی حبیبی: بیکاری و رکود اقتصادی دو مشکل پیش پای دولت است

دولت,اشتغال,بيكاري,محمدنبي حبيبي,حزب موتلفه اسلامي

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت صنعت، معدن و تجارت، رکود و بیکاری را در حد هشدار و خطر یاد کرد و گفت: امیدواریم با عنایت خداوند متعال، دولت در حل مشکل رکود و بیکاری با داشتن راه حل‌های کارشناسی توفیقات لازم را داشته باشد.

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با اشاره به اظهارات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت صنعت، معدن و تجارت، رکود و بیکاری را در حد هشدار و خطر یاد کرد و گفت: امیدواریم با عنایت خداوند متعال، دولت در حل مشکل رکود و بیکاری با داشتن راه حل‌های کارشناسی توفیقات لازم را داشته باشد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدنبی حبیبی در پایان نشست دبیران حزب موتلفه اسلامی افزود: دولت رسماً اعلام کرده چند هزار واحد در شهرک‌های صنعتی تعطیل شده است و ده هزار شغل در خطر تعطیلی قرار دارد. اقتصاددانان دولت یازدهم باید راهی برای خروج از معضلاتی که خودشان اعلام می‌کنند، پیدا کنند.

وی در مورد مسائل فرهنگی نیز اظهار کرد: توصیه رئیس‌جمهور محترم بر لزوم فرهنگ مقاومتی، توصیه به‌حقی است ولی در مواردی با عملکرد فرهنگی دولت همخوانی ندارد.

دبیرکل حزب موتلفه با تشکر از رئیس‌جمهور که در افتتاحیه نمایشگاه کتاب، مقاوم‌سازی فرهنگی در کشور را مورد توجه قرار داد، گفت: برای مقاوم‌سازی فرهنگی جامعه باید سرمایه‌گذاری بیشتری صورت گیرد و زمینه ارتقاء دینی و معنوی جامعه فراهم شود. در حالی که آنچه در برخی از حوزه‌های فرهنگی می‌گذرد نه تنها مقاوم‌سازی نیست بلکه هموارسازی راه برای رخنه فرهنگی دشمن است. به عنوان نمونه گفته شده که کتاب شعر عنصر مرتدی که اهانت به برخی از حضرات معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) داشته در نمایشگاه فعلی کتاب به فروش می‌رسد.

حبیبی با اشاره به روز کارگر و تکریم مقام کارگران شریف کشور نیز تصریح کرد: انتظار این است که دولت و مجلس تدابیری بیندیشند که ضمن حفظ ارزش کار و کارگر، چرخ‌های کم تحرک تولید سرعت لازم را پیدا کند.

وی به هفته معلم و بزرگداشت یاد شهید مطهری نیز اشاره کرد و گفت: یکی از ویژگی‌های بزرگ شهید مطهری، دشمن‌شناسی و مسأله‌یابی در جامعه ما بود. او عمر شریف خود را در راه مبارزه با دشمنان فکری ملت صرف کرد و نهایتاً هم در این راه به فوز شهادت نائل آمد.

حبیبی ادامه داد: مسأله‌یابی و کشف مشکلات مردم بویژه در حوزه نظری از مختصات دستگاه فکری شهید مطهری بود. امروز حوزه‌های بزرگ کشور و نیز علما و فرهیختگان ما در حوزه و دانشگاه باید در کشف مسایل فکری جامعه، همان راه شهید مطهری را بروند. اگر شهید مطهری نبود هزینه‌های انقلاب در مبارزه با کفر و نفاق و الحاد دو چندان می‌شد.

این فعال سیاسی، برگزاری نمایشگاه کتاب را یک فرصت برای عرضه کارهای علمی، فکری و نظری دانست و افزود: نمایشگاه امسال نقاط مثبت و کاستی‌هایی دارد که در آینده به آن می‌پردازیم.

دبیرکل حزب موتلفه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز کارگر و در دیدار با جمعی از کارگران گفت: مقام معظم رهبری فرمودند "کارگران توقع خود را به 10 برابر پیشرفت فعلی ارتقاء دهند". لازمه تحقق این رهنمود آن است که دولت بستر کار و تلاش را در کشور فراهم کنند و فکری برای مبارزه با رکود و بیکاری کند، چراکه بهترین دفاع از کارگر، ایجاد بهبود فضای اشتغال و نیز اصلاح قانون کار برای رفع نواقصی است که به ظاهر حامی کارگر اما در واقع به ضرر دعوت به کار کارگران است.

وی در ادامه تصریح کرد: ملت ایران اگر بخواهد در اندازه مرجع پیشرفت علمی بشر ظاهر شود، شرط آن این است که فضای کسب و کار در کشور رونق گیرد، مشکلات و موانع صادرات برداشته شود. دولت واردات محصولات مشابه خارجی را کنترل و فرهنگ مصرف محصولات داخلی را ارتقاء دهد.

حبیبی در مورد حضور سیدمحمد خاتمی در دانشگاه و برخی واکنش‌ها به این موضوع نیز اظهار کرد: برخی از عناصری که در فتنه 88 آتش‌بیار معرکه بودند بدون هزینه می‌خواهند حضور خود را در فضای سیاسی کشور عادی کنند. برخی رسانه‌های دوم خردادی هم می‌خواهند به این پروژه کمک کنند. اینها باید بدانند هر چیزی را نادیده بگیرند شعور سیاسی دانشجویان را نباید نادیده بگیرند. بنابراین باید برای آن پاسخی روشن داشته باشند. آقای خاتمی تاکنون حاضر نشده است فتنه 88 و عوامل آن را صریحاً و به صورت رسانه‌ای محکوم کند.

وی با اشاره مجدد به سخنرانی رئیس‌جمهور در افتتاحیه نمایشگاه کتاب، گفت: یک نقطه مهم مثبت در این سخنرانی اشاره به ضرورت فرهنگ مقاومتی بود ولی اینکه رئیس دولت بگوید بدون شناسنامه جناحی از دولت انتقاد نکنید و از همه می‌خواهم با شناسنامه حرف بزنند و بگویند به کجا وابسته هستند و به نام جناح حرف بزنند نه به نام ملت، ادبیات خوبی برای گفت‌وگو با منتقدان نیست. اخلاق حکم می‌کند که مراجع عظام تقلید، علمای بزرگ، نخبگان و فرهیختگان دانشگاه را رئیس‌جمهور از خود نرنجاند چون ممکن است منتقد دولت لزوماً به حزب و جناحی وابسته نباشد. از طرفی اگر به حزب و جناحی هم وابسته بود، دولت نباید به این بهانه که منتقد از حزب و جناح خود نیست حرف و نقد او را نادیده بگیرد. از طر‌فی نباید تعلق به حزب و جناح در پذیرش حرف، در صورت درستی آن تأثیرگذار باشد.

حبیبی در پایان اظهار کرد: اینکه گفته شود صاحبان فرهنگ نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند، این سئوال را پیش می‌آورد که فلسفه وجودی وزارت ارشاد چیست و تحمیل میلیاردها تومان هزینه در این وزارتخانه به بودجه کل کشور چه معنا دارد؟ از سوی دیگر اگر مردم را «بهترین داور» می‌دانیم، باید در خصوص محصولات فرهنگی ناقد دولت نیز همین سیاست اتخاذ شده، نه آنکه از موضع برخورد و شکایت اقدام شود. وزیر ارشاد اسبق لندن نشین هم می‌گفت «وزارت فرهنگ» کافی است و ضرورتی به وجود کلمه «ارشاد» نیست.

انتهای پیام

کد N261985