ایمن الظواهری: نیروهای القاعده عراق از سوریه بازگردند

سیاسی

ایمن الظواهری با انتشار ویدئویی به شدت از رهبر شاخه‌ عراق القاعده انتقاد کرد. او از نیروهای القاعده عراق که به سوریه رفته‌اند، خواست تا به عراق برگردند و بیش از این تفرقه به بار نیاورند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده در آخرین پیام ویدئویی خود به هواداران این گروه تروریستی گفت که شاخه‌ القاعده‌ عراق که وارد سوریه شد برای مبارزه‌ با دیگر گروه‌ها در سوریه "فاجعه سیاسی" به بار آورده‌ است.

الظواهری در این پیام ویدئویی از نیروهای القاعده در سوریه خواسته تا به عراق برگردند و به جای بحرانی‌تر کردن اوضاع در سوریه، نیروی خود را در عراق به کار برند که نیازمند حضور آن‌هاست.

به گزارش دویچه‌وله، وی خطاب به نیروهای القاعده‌ که برای جنگ به سوریه رفته‌اند، گفت: «در میان نیروهای انقلابی متعهد، آبشار خون راه انداختید.»

نیروهای شاخه‌ القاعده‌ عراق تحت عنوان "دولت اسلامی عراق و شام" (داعش) سال گذشته وارد سوریه شدند و بلافاصله علیه دولت بشار اسد، نیروهای سکولار و نیز جبهه "النصره" که خود از گروه‌های تندرو است، اعلام جنگ کردند.

ایمن الظواهری که بعد از کشته‌شدن اسامه بن‌لادن در سال ۲۰۱۱ رهبری القاعده را برعهده گرفته است، ابوبکر البغدادی، رهبر القاعده‌ عراق را متهم می‌کند که به "فتنه" دست زده است.

الظواهری می‌گوید ناهماهنگی و تفرقه‌ای که میان نیروهای تندرو در سوریه ایجاد شده است، یک موقعیت طلایی برای بشار اسد است.

رهبر القاعده در این پیام ویدئویی به رهبر داعش گفته که به جای این "فتنه‌" اقدامات و تلاش خود در عراق را دو برابر کند. او هشدار داده که شیعیان، تمام عراق را به انحصار خود در می‌آورند و البغدادی را به "سهل‌انگاری" متهم کرده است.

رهبر القاعده همچنین در این ویدئو هشدار داده که اگر نتوان بشار اسد را سرنگون کرد، ایران از "افغانستان تا لبنان" را کاملا در سیطره خود و شیعیان درخواهد آورد!

این ویدئو در شرایطی منتشر شد که ایالات متحده‌ آمریکا روز چهارشنبه (۳۰ آوریل) در گزارشی نتیجه‌گیری کرد که از قدرت و نفوذ هسته‌ اصلی القاعده به رهبری الظواهری در پاکستان کاسته شده و زیرشاخه‌های القاعده در خاورمیانه و شمال آفریقا تندروی بیشتری را در پیش گرفته و از هسته‌ رهبری تبعیت نمی‌کنند.

انتهای پیام

کد N261502