/تحولات سوریه/

ادامه مذاکرات برای تکمیل توافقنامه آتش‌بس در حمص

رئیس هیات مذاکره کننده درباره حمص در سوریه هنگام خروجش از مقر استانداری، ربوده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه الجزیره، در حالی که رئیس تیم مذاکره کننده درباره حمص به دست افراد ناشناس ربوده شده است، طلال برازی، استاندار حمص در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: تحقیقات در زمینه تکمیل بندهای توافقنامه‌ای که در جهت تضمین عاری سازی استان حمص از سلاح و افراد مسلح است ادامه دارد و ما به راه‌حل مورد نظر نزدیک شده‌ایم و دستیابی به توافق نهایی نزدیک است.

استاندار حمص مذاکراتی را که بین نمایندگان دولت سوریه و شخصیت‌های استان حمص صورت گرفته است جدی توصیف کرد.

فعالان سوری نیز اعلام کردند که توافقنامه آتش بس در حمص شاهد هیچ گونه نقضی نبوده و براساس این توافقنامه مخالفان، ایرانی‌ها و یک روس را که به اسارت درآورده‌اند از این شهر خارج می‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز جمعه از آغاز اجرای آتش بس به منظور خروج مخالفان از مناطق مختلف این استان خبر دادند که تقریبا دو سال است در محاصره است.

یکی از مخالفان مسلح در این باره گفت: مذاکرات وارد مرحله جدی‌ای شده است و در صورتی که تضمین کند جنگجویان مخالف از حمص در سلامت کامل خارج می‌شوند مذاکرات درباره آزاد سازی ایرانی‌هایی که در حلب بازداشت شده‌اند اجرا خواهد شد.

از جمله جزئیات این توافق آزادی حدود 20 ایرانی از جمله یک زن است که توسط مخالفان در ماه مارس به اسارت درآمدند.

براساس این توافقنامه همچنین تمامی افراد محاصره شده در حمص که حدود 2200 تا 2400 هستند باید از حمص خارج شوند.

در این راستا دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که حدود 60 هزار تن از درگیری‌های کنونی در استان دیرالزور بین جبهه النصرة و دولت اسلامی عراق و شام گریختند.

این مرکز اعلام کرد که در شهرک بصیره بیش از 35 هزار شهروند سوری و در روستای ابریهه بیش از 12 هزار تن و در روستای زر 15 هزار تن ساکن هستند که شاهد کوچ تقریبا کامل به دلیل درگیری‌های کنونی در منطقه هستند.

در عین حال انفجارها نیز در سوریه ادامه دارد به طوری که فعالان تاکید کردند 25 دانشجو در پی اصابت خمپاره به دانشکده اقتصاد و همچنین اصابت خمپاره دیگری به دانشکده ادبیات حلب زخمی شدند.

سایت اینترنتی پانوراما امروز اعلام کرد که ارتش سوریه در منطقه ملیحه در غوطه شرقی پیشروی‌هایی داشته و عملیات خود را بعد از هدف قرار دادن مراکز استقرار افراد مسلح گسترش داده است.

منطقه ملیحه به منزله دروازه غوطه شرقی و نقطه اصلی در این درگیری‌هاست که در همجواری شهر جرمانا قرار دارد و در این درگیری‌ها 11 تن از مخالفان کشته شدند.

منابع مخالف سوری اعلام کردند از آغاز درگیری‌ها در منطقه ملیحه که از 32 روز پیش آغاز شد تعداد کشته‌ها به 38 تن و زخمی‌ها 300 تن رسیده است. در حالی که این منطقه شاهد بیش از 200 حمله و اصابت حدود 150 موشک از نوع زمین به زمین بوده است.

انتهای پیام

کد N261441