ایجاد محدودیت های مادی و کاری برای معلمان ضرر به همه جامعه است

هاشمی رفسنجانی

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه معلم اهل دعوا نیست و اهل منطق است، ایجاد محدودیت های مادی و کاری برای معلمان را ضرری برای همه جامعه دانست.

به گزارش آفتاب به نقل از ایرنا، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی صبح شنبه به مناسبت گرامیداشت هفته معلم، در دیدار جمعی از معلمان کشور و اعضای چند تشکل مربوط به فرهنگیان، تعلیم بشر را اساس نزول وحی و بعثت پیامبران خواند و اظهار داشت: معلم، هم برای مسایل عاطفی و هم به خاطر جایگاهی که در جوامع دارد، همیشه عزیز بوده و خواهد بود.

وی با بیان اینکه ˈآزادیˈ حق طبیعی خدا به همه انسان هاست، افزود: کسی نمی تواند بر معلمان آزادی منت مادی و معنوی بگذارد زیرا آنها باغبان گل های سرسبد جامعه در مقاطع مختلف تحصیل هستند.

وی در پاسخ به تشکر رضا اکرمی وزیر اسبق آموزش و پرورش که گفت «بیشترین افزایش حقوق معلمان در دولت جنابعالی صورت گرفت»، افزود: این یک منطق مدیریتی و سیاست حاکمیتی است، چون رضایت و شادابی معلم، هم امنیت اجتماعی را از طریق دانش آموزان تضمین می کند و هم آینده کشور را بر پایه علم و دانش می سازد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این نکته که «نباید بزرگترین قشر آموزنده کشور، از جهاتی ناراضی باشد»، گفت: معلم نبودم، ولی در جریان مبارزه، ارتباط وسیعی با معلمان داشتم و بعدها در جنگ می دیدم که سنگرها با حضور معلمان و دانش آموزان تبدیل به کلاس های عملی درس های فداکاری و ایثار می شدند.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به سابقه معلمی بزرگان شهید کشور مانند آیت الله بهشتی، دکتر باهنر و رجایی، یاد و خاطره شهید مرتضی مطهری را گرامیداشت و زندگی سراسر علمی این شهید عرصه علم و تفکر را ستود.

وی اظهارداشت: این متفکر و فیلسوف ارزنده طبق اظهارات خود، در مسیر منزل از خیابان ری تا مدرسه مروی، چارچوب های ذهنی مطالب و مقاله های علمی را فراهم می کرد و براساس آن، مقاله هایی نوشت که مرجع محققان در موضوعات خاص است.

وی، شخصیت عمیق و معنوی شهید مطهری را برخاسته از روح تحقیق و پژوهش دانست و افزود: ایشان ریاکاری نداشتند و آنچه می گفت و بروز می داد، واقعیت وجودی ایشان بود که برخاسته از علم و ایمان انسان هاست.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان مصدایقی از ویژگی های این استاد در اجتهاد، فلسفه و تحشیه نگاری، حضور ایشان در مبارزه را بسیار موثر و منطقی خواند و گفت: رژیم پهلوی چاره ای جز اخراج ایشان از دانشگاه نداشت والبته پس از آن، سطح فعالیتشان گسترده تر شد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان خاطراتی از صداقت گفتاری و رفتاری شهید مطهری و یادآوری آیات و روایات مربوط به راستگویی و راست کرداری، اظهارداشت: اگر زهد فروشی و تظاهر به دین ملاک شود، جامعه را پوچ می کند و ریاکاری با اثرات محدود، آینده را بر پایه ای سست بنا می کند.

وی در ادامه ارتباط روز معلم با شهادت استاد مطهری را معنادار خواند و افزود: مجاهد، عالم، متقی و معلمی که با شهادت خویش سرمایه ای ارزشمند برای کشور، نظام، مذهب تشیع و مکتب اسلام شده است و جامعه از معلم همین انتظار را دارد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با برشمردن انتظارات متقابل معلمان و جامعه، گفت: این یک تمجید شاعرانه نیست که هر خانواده ایرانی مرهون خدمات معلمان است.

در آغاز این دیدار، رحیم عبادی (رئیس جامعه معلمان اصلاح طلب)، اکرمی (وزیر اسبق آموزش و پرورش)، محمدی (دبیرکل انجمن اسلامی معلمان)، اسماعیل عبدی (دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران) و علی اکبر باغانی( مسؤول دبیرخانه شورای هماهنگی کانون صنفی سراسر کشور) با ارایه گزارشی از اوضاع آموزش و پرورش و مشکلات معلمان، به بیان دیدگاه های خود درباره مسایل مختلف پرداختند.
کد N261355