برنده جایزه آزادی مطبوعات یونسکو:

رسانه ها در ترکیه به مراکز قدرت متصل هستند

یونسکو,ترکیه

آنکارا- ایرنا - ˈاحمد شیک ˈ روزنامه نگار مخالف دولت ترکیه و برنده جایزه آزادی مطبوعات یونسکو در سال جاری گفت: رسانه ها در ترکیه به مراکز قدرت متصل هستند و خبرنگاری مشکل است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبر ˈگازته جیلرˈ ، روزنامه نگار منتقد دولت ترکیه که سال گذشته پس از گذراندان دوران زندان آزاد شد در مراسم دریافت جایزه خود گفت: نخستین روزنامه در دوران عثمانی و حدود دو قرن پیش به عنوان ابزاری برای حمایت از منافع دولت بود و امروز نیز این جریان ادامه دارد.

وی افزود: رسانه ها در ترکیه همواره به مراکز قدرت متصل بودند، زمانی روزنامه نگاران به قتل می رسیدند و اکنون نیر با اتهامات دروغین زندانی می شوند.

او گفت : سانسور همچنان ادامه دارد برخی شیوه ها تغییر کرده اما میراث اعمال فشار بر روزنامه نگاران همچنان باقی است.

شیک افزود: روزنامه نگاری در ترکیه بسیار دشوار است ، یک دولت تک حزبی بسیار قدرتمندی وجود دارد که برای اجرای سیاست های خود به کنترل رسانه ها نیاز دارد و روزنامه نگاران و صاحبان رسانه ها را تحت فشار قرار داده است.

این روزنامه نگار مدعی شد که دولت هیچ صدای مخالف خود را تحمل نمی کند و خبرنگاران مخالف را به تروریسم و فعالیت های خرابکارانه متهم و زندانی می کند.

از سوی دیگر موسسه ˈبین المللی مطبوعاتˈ که مقر در آن در وین است اعلام کرد که 43 نفر از روزنامه نگاران و خبرنگاران ترکیه در زندان بسر می برند.

ˈ موسسه بین المللی مطبوعات نوشت : در پی افزایش فشار دولت آنکارا به رسانه های جمعی ، 43 نفر از روزنامه نگاران ترکیه در زندان بسر می برند.

بر اساس این گزارش، واقعیت تلخ این است که شماری از روزنامه نگاران در ترکیه در پی انتشار نوارهای صوتی مخالف دولت از کار برکنار و یا مجبور به خود سانسوری شده اند.

افزون بر آن در پی شکایت دادگاه ها ، نوشتارهای مخالفان در شبکه های اجتماعی نیز برداشته می شود.

موسسه فریدام هاوس (خانه آزادی) نیز به تازگی در گزارش سال 2014 میلادی خود از وضعیت آزادی مطبوعات در جهان ، ترکیه را بعد از 15 سال در ردیف کشورهای ˈفاقد آزادی مطبوعات ˈ قرار داد.

موسسه فریدام هاوس، اخراج گسترده اصحاب رسانه از موسسات خبری ترکیه بعد از رویدادهای پارک ˈگزیˈ در سال گذشته، اعمال سانسور و خودسانسوری در رسانه ها و نبود شفافیت مالکیت در موسسات رسانه ای را از مهم ترین معیارهای کاهش جایگاه ترکیه از رده کشورهای دارای آزادی رسانه ای محدود، به رده کشورهای فاقد آزادی رسانه ای ، قرار داده است.

بر اساس این گزارش، ترکیه با 14 رتبه نزول، در ردیف 134 کشور جهان قرار گرفت.

در ارزیابی موسسه فریدام هاوس ، ترکیه تنها کشور در بین 42 کشور اروپایی فاقد آزادی رسانه ای است.

این نهاد مدنی که از آن به عنوان یک نهاد مستقل یاد می شود، در 15 سال اخیر ترکیه را همواره در ردیف کشورهای دارای آزادی رسانه ای محدود قرار داده بود و این برای نخستین بار است که ترکیه در رده یک کشور فاقد آزادی مطبوعات قرار می گیرد.

خاورم ** 2010**230** 3404
کد N261234