پاناما روز یکشنبه ، تنگاتنگ ترین انتخابات سراسری در چند سال اخیر را برگزار می کند

پاناما,ریاست جمهوری

مادرید- ایرنا- مردم پاناما روز یکشنبه 4 می (14اردیبهشت ) در حالی به پای صندوق های رای برای انتخابات ریاست جمهوری می روند که این دوره ، تنگاتنگ ترین انتخابات در چندین سال اخیر است .

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس ، نزدیک به 4/2 میلیون نفر پانامایی واجد شرایط در سر صندوق ها حاضر خواهند شد تا که رئیس جمهوری ، معاون رئیس جمهوری ، 77 شهردار ، 71 نماینده مجلس ، 648 نماینده شهرستانی ، 7 مشاور و 20 نفر از اعضای پارلمان آمریکای جنوبی را انتخاب کنند .

دراین میان ، سه نامزد با برنامه های دولتی مشابه،درحالی به رقابت با هم می روند که سایه رئیس جمهوری کنونی و درحال خارج شدن که ˈبسیار محبوب و در همه جا حاضرˈ بود ، بر آنها سلطه دارد .

دو نظر سنجی ، حاکی از تساوی بین هر سه نامزد متشکل از ˈخوسه دومینگو آریاسˈ نامزد راستگرای حزب حاکم ، ˈخوان کارلوس وارلاˈ از جناح مرکزی راستگرا و ˈخوان کارلوس ناواروˈ نامزد سوسیال دموکرات است .

یک نظرسنجی سوم ، پیشگامی اندکی به آریاس ، که در سیاست تازه کار است می دهد. دراین راستا ، آریاس موفق نشده که از محبوبیت ˈریکاردو مارتینلیˈ رئیس جمهوری کنونی کشور که عملکردش حاکی از رونق اقتصادی ایجاد شده از سوی درآمد های ناشی از کانال پاناما ، بدهی بیشتر و جمع آوری مالیات بهتر ، سرمایه گذاری قوی در ساخت و ساز های دولتی و برخی اتهامات استبداد و فساد مالی است ، استفاده کند .

مارتینلی نمی تواند به دنبال انتخاب مجدد باشد اما برخی وقت ها ، نقش کسانی که می توانند جانشینش شوند را کم رنگ می کند .

در این مورد ، برخی از تحلیلگران ، این اقدام را تلاش وی برای حفظ خود به عنوان یک ˈمعیار مهم ˈ در سیاست پاناما تفسیر می کنند .

ˈمارکو گانداسگیˈجامعه شناس و محقق مرکز مطالعات آمریکای لاتینی در پاناما که سازمانی غیر دولتی است در اینباره معتقد است:این انتخابات،به دلیل نفوذ شخصیت مارتینلی،ˈغیرمعمولی ˈ خواهد بود و نمی شود دانست که چه پیامد هایی خواهد داشت و آیا ، دولت بدون هیچ مشکلی ، نتایج انتخاباتی را خواهد پذیرفت یا خیر .

گانداسگی بر این باور است که مارتینلی ، در صورتی که حزبش به دلیل رای بسیار نزدیک شکست بخورد ، می تواند از نتایج انتخاباتی اعتراض کند .

در این مورد ، حتی ˈاراسمو پینیاˈ رئیس دیوان انتخاباتی پاناما ، به تازگی در مورد مسائلی در رابطه با بی طرفی این سازمان که از سوی اعضای دولت مطرح شده بود گفت که ˈتضعیف داور در لحظه حیاتی یک پروسه انتخاباتی ، هدف دیگری ندارد جز اینکه خواسته شود تا که یک صحنه برای ارتکاب احتمالی یک تقلب ، آماده سازی شود ˈ.

بر خلاف دیگر کشورهای آمریکای لاتین که قانون اساسی آنها ، بازشماری آرا را در نظر دارد ، در پاناما ، آرایی که به صندوق ها انداخته می شود ، پس از اعلام نتایج انتخاباتی ، سوزانده می شوند و این نتایج در برگه هایی که از سوی احزاب تایید و سپس به شورای ملی شمارش آرا ارسال می گردد ، مندرج می شود .

در صورتی که یکی از کاندیداها ، نتایج را قبول نداشته باشد یا از ارتکاب یک تقلب شکایت کند ، می تواند نزد دیوان انتخاباتی ، یک شکایتنامه ارائه دهد .در این راستا ، تنها دیوان انتخاباتی است که می تواند این مشکل را حل کند و این اقتدار را دارد که یک رای گیری جدید در صندوق های رای که می تواند در آن تخلف شده باشد را دستور دهد .

در هر صورت ، نتیجه این انتخابات هر چه باشد ، هیچکدام از کاندیداها ، قصد نخواهند داشت که به طور قابل توجهی از سیاست های اقتصادی مارتینلی دور شود . تحت حاکمیت مارتینلی ، پاناما به سوی گسترش کانال پاناما که می تواند در آمدهای جدیدی را به دلیل تسهیل گذر کشتی های باری بزرگتر ، ایجاد کند گام برداشت .

افزون بر آن ، ماتینلی به تحکیم اقتصاد خدماتی در کشور 4/3 میلیون نفریش کرد و به ترویج یک سیاست شدید ساخت و ساز زیر ساخت ها از جمله ساخت نخستین مترو آمریکای مرکزی پرداخت .

اروپام **1234**1547
کد N261017