موسسه بین المللی مطبوعات: 43 خبرنگار در ترکیه زندانی هستند

خبرنگار,موسسه مطبوعات

آنکارا- ایرنا- موسسه ˈبین المللی مطبوعاتˈ که مقر در آن در وین است اعلام کرد که 43 نفر از روزنامه نگاران و خبرنگاران ترکیه در زندان بسر می برند.

به گزارش ایرنا ، پایگاه خبری ˈ تودی زمان ˈ وابسته به جماعت ˈگولنˈ مخالف دولت آنکارا به نقل از موسسه بین المللی مطبوعات نوشت : در پی افزایش فشار دولت آنکارا به رسانه های جمعی ، 43 نفر از روزنامه نگاران ترکیه در زندان بسر می برند.

بر اساس این گزارش، واقعیت تلخ این است که شماری از روزنامه نگاران در ترکیه در پی انتشار نوارهای صوتی مخالف دولت از کار برکنار و یا مجبور به خود سانسوری شده اند.

افزون بر آن در پی شکایت دادگاه ها ، نوشتارهای مخالفان در شبکه های اجتماعی نیز برداشته می شود.

موسسه فریدام هاوس (خانه آزادی) نیز به تازگی در گزارش سال 2014 میلادی خود از وضعیت آزادی مطبوعات در جهان ، ترکیه را بعد از 15 سال در ردیف کشورهای ˈفاقد آزادی مطبوعات ˈ قرار داد.

موسسه فریدام هاوس، اخراج گسترده اصحاب رسانه از موسسات خبری ترکیه بعد از رویدادهای پارک ˈگزیˈ در سال گذشته، اعمال سانسور و خودسانسوری در رسانه ها و نبود شفافیت مالکیت در موسسات رسانه ای را از مهم ترین معیارهای کاهش جایگاه ترکیه از رده کشورهای دارای آزادی رسانه ای محدود، به رده کشورهای فاقد آزادی رسانه ای ، قرار داده است.

بر اساس این گزارش، ترکیه با 14 رتبه نزول، در ردیف 134 کشور جهان قرار گرفت.

در ارزیابی موسسه فریدام هاوس ، ترکیه تنها کشور در بین 42 کشور اروپایی فاقد آزادی رسانه ای است.

این نهاد مدنی که از آن به عنوان یک نهاد مستقل یاد می شود، در 15 سال اخیر ترکیه را همواره در ردیف کشورهای دارای آزادی رسانه ای محدود قرار داده بود و این برای نخستین بار است که ترکیه در رده یک کشور فاقد آزادی مطبوعات قرار می گیرد.

خاورم* 230 **1010
کد N261008