حق شناس: احزاب مهمترین نقش را در توسعه سیاسی کشور دارند

توسعه سیاسی

تهران – ایرنا – عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: ساماندهی احزاب و کمک به آنها ضرورت دارد چرا که احزاب مهمترین نقش را در توسعه سیاسی کشور دارند.

محمد جواد حق شناس روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره ضرورت توجه دولت یازدهم به توسعه سیاسی و ساماندهی احزاب افزود: اصولا یکی از مهمترین اهداف دولت ها که توسط مردم برای یک دوره مشخص انتخاب می شوند حرکت و تلاش برای توسعه کشور است.

وی با بیان این که عالی ترین اهداف دولت ها توسعه است، یادآور شد: در دنیایی که امروز تمامی کشورها در این مسیر تلاش می کنند به طور طبیعی هر دولتی باید تلاش کند که از چرخه توسعه عقب نیفتد و بتواند در این مسیر در مقایسه با کشورهای منطقه ای یا در سطح جهانی بتواند جایگاه درخور برای خود ایجاد کند.

حق شناس ادامه داد: حرکت در توسعه ، به هدف گذاری و در عین حال ابزار و مقدمات و ساختار خود نیاز دارد تا زمینه دسترسی به توسعه فراهم شود.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی اضافه کرد: در جهان امروز آنچه مورد بحث، مطالعه و دغدغه اندیشمندان و دولمتردان به ویژه در کشورهای جهان سوم قرار گرفته بحث جایگاه توسعه سیاسی در حوزه توسعه است.

وی با بیان این که توسعه یک مفهوم خطی نیست و باید به سایر وجوه آن توجه کنیم گفت: توسعه در ابعاد گسترده اجتماعی، فرهنگی و همینطور تکنولوژی و علمی اگر با هم و به طور پیوسته در دستور کار قرار بگیرد بیشتر می تواند ما را به اهداف خود نزدیک کند و پیش ببرد.

حق شناس یادآور شد: در حوزه مبحث توسعه سیاسی نقش احزاب نقشی جدی است و یکی از مولفه های اصلی توسعه را امروز مشارکت سیاسی شکل می دهد و مشارکت سیاسی هم اگر بخواهیم قواعد و ساختار آن را بررسی کنیم مهمترین نهادی که می تواند این مشارکت را پیش برد احزاب هستند.

وی ادامه داد: رسانه ها و همینطور نهادهای جامعه مدنی و NGO ها نیز از شاخص های جدی توسعه و مشارکت سیاسی هستند که در کنار احزاب می توانند توسعه سیاسی را به پیش ببرند.

این عضو شورای مرکزی جبهه اعتماد ملی گفت: توسعه سیاسی و ساماندهی احزاب در حد قابل قبول در دولت یازدهم صورت نگرفته است.

وی افزود: با توجه به شوک و لطمه ای که از دوران دولت احمدی نژاد خورده شده است و آن دوران یک گام بزرگ به عقب بود ؛ لازم است این دولت نه تنها تلاش معمولی خود را دنبال کند بلکه باید تلاش کند عقب ماندگی هشت سال گذشته در این حوزه را جبران کند که متاسفانه این اتفاق خیلی حضور و بروز نداشته است.

حق شناس گفت: یکی از شاخص هایی که دولت باید توجه کند بحث تغییراتی است که در وزارت کشور انتظار می رفت چرا که باید دراین وزارتخانه مدیرانی که مسوولیت رسیدگی به احزاب را دارند، از میان کسانی انتخاب می شدند که حداقل خون جدید را در این حوزه به گردش در می آوردند.

وی اضافه کرد: مدیرانی که از دوران گذشته به نوعی با نگاه ایجاد محبوبیت برای احزاب به کار گماشته شدند امروز نمی توانند در مسیری حرکت کنند که با دیدگاه ها و خواسته های دولت گذشته متفاوت هست و این یکی از اشکالات جدی است که به عنوان یک نقد و انتظار به وزارت کشور و دولت روحانی وارد است.

این عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: توسعه سیاسی بخشی از توسعه کلان کشور است و برای رسیدن به آن در کشور یکی از راه های شناخته شده که دنیا هم تجربه کرده تقویت احزاب است که اگر به این مسئله توجه نشود لطمات جدی خواهیم خورد.

حق شناس، از دولت، مجلس و نهادهای مدنی و نخبگان خواست که بیش از پیش به مقوله تحزب و جایگاه حزب در کشور توجه کنند تا ساماندهی احزاب و تقویت آنها باعث پیشرفت توسعه سیاسی شود.

سیام**1058 **1449
کد N260610