اوکراین؛ صحنه رویارویی‌های سیاسی و ژئوپلیتیک

سیاسی

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی وضعیت اوکراین را به عنوان کشوری که صحنه رویارویی های سیاسی و ژئوپلیتیک است، مورد بررسی قرار داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،دفتر مطالعات سیاسی این مرکز اعلام کرد: تحولات اخیر در اوکراین باعث شد تا به یک باره صحنه سیاسی این کشور دچار تغییری اساسی شود. اعتراضات غرب‌گرایان به امضا نشدن توافقنامه تجارت آزاد با اتحادیه اروپا از سوی ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اکنون برکنار شده اوکراین، منجر به برخوردهای خشونت آمیز بین پلیس و معترضان شد که حدود 100 کشته بر جای گذاشت.

با میانجیگری سه وزیر خارجه اروپایی، توافقنامه ای بین یانوکوویچ و رهبران معترضان امضا شد، اما ناگهان ورق برگشت. یانوکوویچ رئیس جمهروی اوکراین توسط پارلمان بر کنار شد و پارلمان به برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری رای داد و یولیا تیموشنکو نخست وزیر اسبق و مخالف معروف اوکراینی از زندان آزاد شد.

اکنون الکساندار تورچینوف رئیس پارلمان اوکراین به طور موقت مسئولیت ریاست جمهوری را بر عهده گرفته و یانوکوویچ هم در روسیه بسر می برد. در عین حال احتمال مداخله نظامی مسکو در اوکراین نیز بالا گرفته است.

از سوی دیگر بین مردم شرق اوکراین طرفدار همگرایی با روسیه با ساکنان غرب این کشور که روند همگرایی با غرب به ویژه اتحاده اروپا را خواهانند شکاف بزرگی به وجود آمده است.

با این همه بحث مهمتر رویکرد متفاوت روسیه از یک طرف و غرب از سوی دیگر به تحولات اوکراین است. در حالی که اتحادیه اروپا و آمریکا از مخالفان اوکراینی فعالانه حمایت کرده و قول اعطای کمک های مالی قابل توجهی را به دولت موقت اوکراین داده اند، روسیه از وضعیت موجود ناخرسند است و نحوه برکناری یانوکوویچ و روی کارآمدن دولت جدید را یک کودتا تلقی می کند. با توجه به اهمیت اوکراین برای روسیه، اکنون مسئله مهم به آینده روابط دو کشور و واکنش های احتمالی مسکو در قبال تحولات اوکراین مربوط می شود که طیفی از گزینه ها از عدم ادامه کمک های مالی به این کشور و اعمال فشار در زمینه صادرات گاز و بهای آن تا مداخله نظامی به ویژه برای حمایت از روس تباران در شبه جزیره کریمه را در بر می گیرد.

در مقابل ، آمریکا به روسیه درباره مداخله نظامی در اوکراین هشدار داده و آن را اشتباهی سنگین از جانب ولادیمیر پوتین قلمداد کرده است. انتظار می رود که دولت جدید این کشور گام های سریعی را به سوی اتحادیه اروپا بردارد و حتی خواهان عضویت هر چه سریع تر در آن شود اما باید توجه داشته باشد که با واقعیتی به نام روسیه مواجه است که با استفاده از ابزارهای قدرتمندی که در اختیار دارد، می‌تواند فشارهای شدیدی را متوجه اوکراینی‌ها سازد تا مانع هرگونه نزدیکی جدی اوکراین به غرب شود. از سوی دیگر مردم شرق اوکراین نیز از اوضاع موجود ناراضی بوده و زمزمه های جدایی طلبی را به ویژه در شبه جزیره کریمه سر داده‌اند.

انتهای پیام

کد N260405