مقام آمریکایی: خاورمیانه عاری از سلاح اتمی چالش ˈان پی تیˈ است

نشست 92,نیویورک

تهران-ایرنا- معاون وزیر امور خارجه آمریکا درنشست کمیته مقدماتی بازنگری معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای در سال 2015گفت: خاورمیانه عاری از تسلیحات هسته ای چالش منطقه ای پیش روی معاهده ان پی تی است.

به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه آمریکا، ˈتوماس کانتریمن/Thomas Countrymanˈ معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور امنیت و عدم تکثیر روز پنج شنبه در نشست کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری معاهده عدم تکثیر(ان پی تی) 2015 در نیویورک به مسائل منطقه ای در برابر انسجام معاهده ان پی تی اشاره کرد.

وی افزود: آمریکا و متحدانش در گروه کشورهای E3+3 مذاکرات و روندی را با هدف حل مسالمت آمیز در مورد برنامه هسته ای ایران آغاز کرده اند.

وی افزود: این کشورها و ایران از ماه فوریه (بهمن/اسفند) نشست های فشرده ای را برای بررسی همه مسائل داشته اند که باید به عنوان بخشی از راه حل جامع بررسی و حل و فصل شود.

کانتریمن یادآور شد : این نشست ها مفید و سازنده بوده است و همه طرف ها حسن نیت خود را نشان داده اند.

وی تایید کرد : آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز همزمان تلاش هایی را برای حل مسائل باقیمانده در برنامه هسته ای ایران آغاز کرده است و ما از شیوه عملکرد حرفه ای، مفید و پیگیر آژانس تقدیر می کنیم.

این مقام آمریکایی اظهار داشت : ما به دنبال حمایت های همه جانبه جامعه بین المللی از تلاش های E3+3 درهفته ها و ماه های پیش رو هستیم که در دست یافتن به راهکار جامع دیپلماتیک مهم است.

وی همچنین در بخشی از سخنانش در مورد سوریه گفت: شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی از سه سال قبل اعلام کرده است که سوریه بر اساس پادمان های توافق شده عمل نمی کند.

وی مدعی شد: ناتوانی دولت ˈبشار اسدˈ رییس جمهوری این کشور برای اجرای تعهدات عدم تکثیر نگرانی های شدید جامعه بین المللی را در مورد احتمال وجود فعالیت های هسته ای مخفیانه در سوریه دامن زده است و دولت اسد برای جبران باید با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.

کانتریمن ادامه داد : از زمان برگزاری نشست کمیته مقدماتی سال گذشته شاهد پیشرفت های مهمی بوده ایم، کشورهای منطقه در سه دور نشست چند جانبه در سوئیس شرکت کرده و به دست یافتن توافق آرا در این زمینه و مدالیته جدید برای کنفرانس(خاورمیانه عاری از سلاح) نزدیک شده اند. تعامل مستقیم طرف های ذینفع در منطقه گامی مهم و روبه جلوست.

وی افزود: ما همه طرف ها (دوستان عرب و اسرائیل) را به ادامه گفت و گوها با لحنی مثبت دعوت می کنیم.

این حقیقت که سه دور مذاکرات و رایزنی ها در دوره شش ماهه گذشته برگزار شده است و سخنان در اتاق های کوچک در هتلی در روستای ˈگلیونˈ سوئیس انجام شده مثبت تر از سخنان در این نشست است، به خودی خود اعتمادسازی می کند و باعث پیشرفت این روند شده است.

وی گفت: ˈجاکو لاجواˈ معاون وزیر امور خارجه فنلاند و رییس نشست کمیته مقدماتی ان پی تی خواستار برگزاری نشست های بیشتری بعد از نشست فعلی کمیته شده است و ما از تلاش های فشرده او برای هماهنگ کردن بیشتر طرفین تقدیر می کنیم.

وی گفت: این مشاوره ها عنصری مهم از آمادگی را نشان می دهد اما جایگزین خود نشست خاورمیانه عاری از سلاح نخواهد شد و امیدواریم همه کشورهای منطقه از این فرصت به خوبی استفاده کرده و در نشست های رایزنی برای دست یافتن به راهکاری بر اساس حسن نیت و از همه مهم تر به دست گرفتن روند مسئولیت پذیری برای تعامل های پیشرو اقدام کنند.

کانتریمن تاکید کرد: استقرار خاورمیانه عاری از تسلیحات کشتار جمعی فراتر از این کنفرانس یکی از اهداف دراز مدت در خاورمیانه است و اقدامات ضروری برای دست یافتن به آن باید انجام شود. این اقدامات شامل صلح مداوم در منطقه و مصالحه، اطمینان از تبعیت کامل همه کشورهای منطقه از تعهدات خود در زمینه معاهدات تسلیحاتی است.

وی همچنین دربخش پایانی سخنان خود به تلاش های کره شمالی در توسعه تسلیحات هسته ای و ابزارهای پرتاب کننده آن اشاره کرد و این اقدامات را موجب تعضعیف ان پی تی دانست.

اروپام**9157 ** 1064
کد N260055