افزایش تهدیدهای "تروریستی"، چالشی تازه برای دولت چین

جمهوري چين

حملات "تروریستی" اخیر در چین که گفته می‌شود به دست افراط‌گرایان به وقوع می‌پیوندد، هرچه بیشتر در حال رشد است و به چالشی برای دولت پکن تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در جریان حمله روز چهارشنبه به ایستگاه قطاری در سینکیانگ که محل زندگی اویغورهای مسلمان است، سه تن کشته و 79 تن زخمی شدند و همین امر موجب شد تا شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین اقدامی قاطع برای مبارزه با تروریسم را خواستار شود.

یکی از کارشناسان مبارزه با تروریسم در لندن اظهار کرد که دو تن از مهاجمان کشته شده‌اند و کاملا مشخص است که این افراد عاملان انتحاری بوده‌اند. این امر نشان می‌دهد که تاکتیک‌های آن‌ها در حال تغییر است و این مایه نگرانی است. پیش از آن نیز در ماه مارس، پنج مرد و زن چاقو به دست که گفته می‌شود از اقلیت‌ اویغور بودند، به مسافران ایستگاه راه آهن در جنوب غربی چین حمله کردند و 29 تن را کشتند. سال گذشته نیز اویغورها خودرویی را به میان جمعیت هدایت کردند و با منفجر کردن خودرو خود و دو گردشگر را کشتند.

سالهاست که شبه نظامیان مستقر در سینکیانگ حملاتی را علیه نیروهای پلیس و مقام‌های دولتی انجام می‌دهند. آن‌ها افزایش اختیارات و آزادی عمل درحوزه‌های مذهبی و فرهنگی را خواستارند.

انتهای پیام

کد N259783