سبحانی‌نیا: جامعه بین‌الملل به برگزاری انتخابات آزاد در سوریه کمک کند

سوريه

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد تمامی کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل باید برای فراهم شدن فضای برگزاری انتخابات آزاد در سوریه کمک کنند و دست از حمایت از جریان‌های تکفیری و افراطی بردارند.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد تمامی کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل باید برای فراهم شدن فضای برگزاری انتخابات آزاد در سوریه کمک کنند و دست از حمایت از جریان‌های تکفیری و افراطی بردارند.

حجت‌الاسلام حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با بیان اینکه تروریست‌ها، تکفیری‌ها و حامیان آنها به دنبال ناامن کردن فضای سوریه هستند، گفت: در شرایطی که به زمان برگزاری انتخابات در سوریه نزدیک می‌شویم شاهد این گونه حرکات تروریستی برای مسموم و آلوده کردن فضای سوریه هستیم که این کمکی به برگزاری انتخابات آزاد نمی‌کند.

وی افزود: انتظار می‌رود شرایط به نحوی پیش رود که مردم، احزاب، گروه‌ها و کاندیداها بتوانند در فضایی آزاد و رقابتی در انتخابات شرکت‌ کنند چون قطعا این انتخابات می‌تواند به کشتار، قتل و غارت پایان دهد و بهانه را از دست غربی‌ها برای هرگونه مداخله در امور داخلی سوریه بگیرد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس ابراز امیدواری کرد که تمامی کشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل برای آماده شدن فضای برگزاری انتخابات آزاد در سوریه کمک کنند به طوریکه اگر قرار است ناظران بی‌طرف از سازمان ملل و مجامع بین‌المللی و یا کشورهای بی‌طرف در انتخابات حضور داشته باشند هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

سبحانی‌نیا تاکید کرد: کشورهایی که از جریان‌های افراطی و تندرو حمایت می‌کنند اگر ذره‌ای دل‌شان به حال آینده سوریه می‌سوزد باید دست از این حمایت‌ها بردارند. آمریکا و کشورهای اروپایی نیز باید علاوه بر حمایت نکردن از جریان‌های افراطی و تکفیری اسلحه به آنها ندهند.

وی خطاب به برخی کشورهای منطقه گفت که کشورهایی همچون عربستان، اردن و قطر که در امور داخلی سوریه مداخله می‌کنند بهتر است از برگزاری انتخابات آزاد در سوریه استقبال کرده و به دنبال برقراری امنیت در این کشور باشند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه برگزاری انتخابات در سوریه می‌تواند گام مهمی در برقراری امنیت در منطقه باشد، گفت: این انتخابات حداقل می‌تواند حجت را برای مجامع طرفدار حقوق مردم سوریه و آزادی تعیین کند و مشخص کند که آنها چه نگرشی دارند این انتخابات می‌تواند در فضای آرام و مشارکت گروه‌ها و جریانات مختلف برگزار شود.

سبحانی‌نیا به اعلام کاندیداتوری بشار اسد در انتخابات آینده سوریه اشاره و اظهار کرد: کاندیداتوری بشار اسد حق طبیعی اوست برداشتم این است که فضا به نفع بشار اسد است چون او مقاومتی جانانه در طول سه سال گذشته داشته مقاومتی که مورد پذیرش مردم سوریه بوده و آنها از مداخله دیگران در امور داخلی‌شان ناراحت هستند.

انتهای پیام

کد N259675