مدودف: مقام‌های کی‌یف باید کشتار شهروندان اوکراین را متوقف کنند

سیاسی

نخست وزیر روسیه با اعلام اینکه اوکراین احتمالاً‌ متشنج است، گفت: مقام‌های کی‌یف باید از اقدامات احمقانه خود آگاه باشند و از کشتار شهروندان اوکراینی دست بردارند.

نخست وزیر روسیه با اعلام اینکه اوکراین احتمالاً‌ متشنج است، گفت: مقام‌های کی‌یف باید از اقدامات احمقانه خود آگاه باشند و از کشتار شهروندان اوکراینی دست بردارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از صدای روسیه، جمعه صبح، ارتش اوکراین حمله تهاجمی گسترده‌ای را علیه مواضع مخالفان دولت کی‌یف در اسلاویانسک واقع در منطقه دونتسک انجام داد و از تانک و هواپیما علیه آنها استفاده کرد؛ اقدامی که تلفات سنگینی بر جای گذاشت.

مسکو این اقدام دولت اوکراین را یک عملیات تنبیهی نامید و خواستار توقف چنین عملیات‌های خصمانه‌ای شد. مسکو همچنین اعلام کرد که چنین عملیاتی در اوضاع کنونی اوکراین باعث کاهش تنش‌ها براساس معاهده 17 آوریل ژنو نمی‌شود.

دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه در فیس بوک خود نوشت: استفاده از زور در مناطق جنوب شرق اوکراین به واقع نمایانگر عدم توانایی دولت دوفاکتو در کی‌یف است. به جای آغاز مذاکرات معنادار بر طبق توافق 17 آوریل ژنو و به جای پیوستن به مخالفان در مسیر مذاکرات، آن‌ها عملیات تنبیهی به کار گرفته‌اند.

نخست وزیر روسیه در ادامه گفت: نیروهای هوابرد و هلیکوپترهای تهاجمی اوکراین از جانب دولت کی‌یف علیه مخالفان دولت در جنوب و شرق کشور استفاده شده‌اند. درگیری‌های خونبار در سراسر کشور به وقوع می‌پیوندد و مردم می‌میرند. دولت کی‌یف علیه مردم خودش دست به اقدامات خشونت بار زده است.

مدودف در ادامه نوشته است: مقام‌های در کی‌یف باید بدانند که این اقدامات احمقانه و نادرست است و دست از کشتار مردم خود بردارند. در غیر این صورت آینده اوکراین احتمالا متزلزل خواهد بود.

در همین حال، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه به دیدیر بورکهالتر، رئیس جمهوری سوئیس و رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکید کرد تا از نفوذ و قدرت خود برای آزادی هر چه سریع‌تر ناظران و متخصصان نظامی این سازمان در اسلاویانسک استفاده کند.

لاوروف در تماس تلفنی خود با رئیس این سازمان اعلام کرد که رهبران در اسلاویانسک آماده تحویل این متخصصان به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هستند.

بورکهالتر نیز گفت که اقدامات سریعی را برای تضمین همکاری با مقام‌های اوکراینی که کنترل ورود و خروج به اسلاویانسک را دارند، انجام می‌دهد.

وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد که بر آمادگی کی‌یف در انجام چنین اقدامات موثری برای کاهش تنش‌ها در جنوب شرق این کشور، نظارت خواهد شد.

انتهای پیام

کد N259410