سیاست‌های بازداشت به کار گرفته شده از سوی انگلیس در افغانستان "غیرقانونی" است

دادگاه عالی انگلیس در جریان رسیدگی به پرونده یک مرد افغان که گفته می‌شد از فرماندهان طالبان است، اعلام کرد که سیاست‌های بازداشت انگلیس غیرقانونی است.

دادگاه عالی انگلیس در جریان رسیدگی به پرونده یک مرد افغان که گفته می‌شد از فرماندهان طالبان است، اعلام کرد که سیاست‌های بازداشت انگلیس غیرقانونی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سردار محمد که بین ماه‌های آوریل تا ژوئیه سال 2010 به مدت 110 روز در پایگاه‌های انگلیس بازداشت بود، به دنبال دریافت غرامت است.

وی گفته است که تحت شکنجه نیروهای انگلیسی اعتراف کرده است و این اتفاق پس از انتقال وی به بازداشتگاه اداره امنیت ملی افغانستان در لشکرگاه رخ داده است.

با وجود اینکه نیروهای بین‌المللی کمک به برقراری امنیت (ایساف) اجازه بازداشت بیش از 96 ساعت را نمی‌دهند، نیروهای انگلیسی سیاست‌های خود را در سال 2009 اجرا می‌کردند که به آن‌ها اجازه می‌داد در صورتی که بدانند از متهمی اطلاعات جدید به دست می‌آید، آن را برای مدت بیشتری در بازداشت نگه می‌داشتند.

جورج لگات، قاضی دیوان عالی انگلیس حکم داد که 96 ساعت بازداشت سردار محمد قانونی بوده است اما 106 روز باقی مانده خلاف مقررات بوده است. این قاضی بر لزوم اجرای دقیق قوانین بازداشتی از سوی نیروهای کشورش در افغانستان تاکید کرد و افزود: سیاست‌های لندن با هدف پیگیری اهداف نظامی تنظیم شده است و فراتر از اختیارات حقوقی‌ای است که به آن‌ها داده شده است.

فیلیپ هاموند، وزیر دفاع انگلیس از اعلام این حکم ابراز "تاسف" کرد و گفت که دولت درخواست تجدیدنظر ارائه می‌دهد.

وی گفت: ما نمی‌توانیم سربازانمان را دست بسته به میدان‌های جنگ بفرستیم. سربازانی که در میدانهای جنگ هستند باید بتوانند دشمنان را بازداشت کنند چرا که آن‌ها تلاش دارند تا غیرنظامیان بی‌گناه و سربازان انگلیس را بکشند.

انتهای پیام

کد N259289