آتش بس در محله های قدیمی شهر حمص سوریه آغاز شد

حمص,آتش بس

تهران - ایرنا - آتش بس بین افراد مسلح و نیروهای دولتی سوریه در محله های قدیمی شهر حمص آغاز شد.

شبکه المیادین روز شنبه اعلام کرد: آتش بس بخشی از توافق بین طرف های درگیر بوده که هدف از آن عقب نشینی افراد مسلح از همه محله های قدیمی حمص به همراه سلاح های سبک فردی خود به ریف شمالی حمص به خصوص به منطقه ˈتلبیسهˈ است زیرا تلبیسه هنوز تحت کنترل افراد مسلح می باشد.

این توافق پس از نبردهای سنگین بین ارتش سوریه و افراد مسلح و محاصره طولانی محل های تجمع افراد مسلح در محله های قدیمی شهر صورت گرفت.

با این توافق، ارتش می تواند شهر حمص را از فهرست جبهه های جنگ جاری در سوریه خارج و آن را به عنوان شهر خالی از حضور افراد مسلح و شهر تحت کنترل دولت اعلام کند.

از بیش از دو سال پیش افراد مسلح در برخی محله های شهر حمص مستقر شده و با نیروهای دولتی درگیر هستند. حضور افراد مسلح در محله های مسکونی حمص به یک عامل فشار سنگین امنیتی برای کل شهر تبدیل شده بود هر چند که این محله ها تحت محاصره کامل ارتش قرار داشتند.

تخمین زده می شود حدود هزار فرد مسلح در محله های ˈالحمیدیهˈ، ˈالقرابیسˈ، ˈجوره الشیاحˈ و ˈالقصورˈ حضور دارند. این افراد برای نجات از مرگ حتمی باید به توافق خروج از حمص تن می دادند زیرا در غیر این صورت باید می ماندند و می جنگیدند و قطعا به هلاکت می رسیدند.

هزاران غیر نظامی ساکن این محله ها در ماه فوریه گذشته تحت نظارت سازمان ملل از شهر حمص خارج شدند .

عقب نشینی از حمص برای افرادمسلح بهتر بود زیرا جان سالم به در می بردند. این اقدام برای ارتش سوریه هم گزینه خوبی بود تا از نبرد با این افراد و تلفات نیروهای خود جلوگیری کند.

برخی ناظران می گویند: راه حلی که برای محله های قدیمی حمص اجرا می شود، یک پیروزی برای ارتش سوریه است و اهمیت آن بیش از یک پیروزی نظامی و نبرد با خسارات مادی و انسانی سنگین ارتش با آنان بود.

عقب نشینی عناصر مسلح از محل های یاد شده، محله های مسکونی مجاور آنها در حمص را از شر گلوله باران خمپاره ای توسط این عناصر دور نگاه می دارد. از این گذشته نبرد با افراد مسلح در مناطق خارج از شهر برای ارتش آسان تر است و نیروهای دولتی می توانند در این نبرد از سلاح های سنگین استفاده کنند در صورتی که حضور عناصر مسلح در محله های مسکونی کار ارتش را دشوار می کرد.

امید می رود وضعیت مناطق ˈتلبیسهˈ و ˈرستنˈ نیز به شکل مشابه حل و فصل شود زیرا طی ماه های اخیر حضور افراد مسلح در این دو منطقه هم به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

خاورم** 1491**1586
کد N259227