نگرانی رییس مجلس لبنان از گسترش بحران سیاسی در این کشور

نبیه بری,ولید جنبلاط

بیروت - ایرنا - « نبیه بری» رییس مجلس لبنان ابراز نگرانی کرده است که با خالی ماندن کرسی ریاست جمهوری لبنان این کشور با یک بحران سیاسی گسترده مواجه شود.

به گزارش ایرنا، نبیه بری در گفت وگویی که روزنامه لبنانی « الاخبار» روز شنبه آن را منتشر کرد ، گفته است به همان اندازه که از روند انتخاب رییس جمهوری جدید لبنان می ترسد به همان مقدارهم ترس از آینده سیاسی کشور متبوعش دارد.

رییس مجلس لبنان می افزاید: اگر جلسه چهارشنبه آینده پارلمان برای انتخاب رییس جمهور مانند جلسه گذشته به حد نصاب نرسد ، لبنان به خلاء سیاسی و خالی ماندن صندلی رییس جمهور نزدیک می شود.

وی درعین حال گفت که این شرایط طرف های خارجی را به دخالت در امور داخلی لبنان و انتخاب رییس جمهور آن تشویق و ترغیب می کند و شاید عده ای تلاش می کنند تا این وضعیت رخ بدهد.

نبیه بری تصریح کرد که ما تاکنون تلاش کرده ایم زیر یک « چتر لبنانی» قرار بگیریم اما می ترسم که نتوانیم دوام بیاوریم و از زیر این چتر خارج شویم.

رییس مجلس لبنان تاکید کرد دو گروه عمده 8 و14 مارس وزن سیاسی و میزان رای آوری خود در پارلمان را می دانند و می دانند که نمی توانند به مرز نصف به علاوه یک برسند و اگر روند اینگونه ادامه پیدا کند نه مواضع و نه تعداد آرا تغییر می کند.

وی افزود : با علم به اینکه دو طرف نمی توانند به مرز نصف بعلاوه یک برسند بازهم برای تشکیل جلسات پارلمان دعوت کرده ایم.

نبیه بری در باره « ولید جنبلاط» رییس حزب دروزی سوسیالیست ترقیخواه که می خواهد میانجی بین دو گروه 8 و 14 مارس باشد، گفت: بارها گفته ام جنبلاط دوست مهربان ما است اما نمی خواهد هیچگاه فلش قطب نما را گم کند و دایم و بویژه هنگام انتخاب های مهم و سرنوشت ساز از یک موضع به موضع دیگری از صفر تا 360درجه می چرخد و دگرگون می شود و این ویژگی در این مرحله هم نمود پیدا کرده است.

نخستین جلسه پارلمان لبنان هفته گذشته با حضور 124 نماینده از 128 عضو پارلمان و با حد نصابی کم نظیر در سال های گذشته تشکیل شد، اما در انتخاب رییس جمهوری موفق نبود.

در این جلسه «سمیر جعجع» رییس حزب نیروهای لبنانی ونامزد گروه 14 مارس تنها 48 رای کسب کرد و مغلوب 52 برگه سفید و بویژه 5 رایی که نمایندگان به قربانیان اقدامات تروریستی او در طول جنگ خانگی لبنان دادند، شکست سنگینی را متحمل شد.

جلسه دوم پارلمان لبنان برای انتخاب رییس جمهوری جدید که قرار بود دیروز (چهارشنبه) برگزار شود، به دلیل به حد نصاب نرسیدن ( حضور 86 نماینده از مجموع 128 نماینده) تشکیل نشد و تنها 76 نماینده وارد صحن مجلس شدند.

« نبیه بری» رییس مجلس لبنان چهارشنبه این هفته را زمان تشکیل سومین جلسه برای انتخاب رییس جمهوری لبنان تعیین و اعلام کرده است.

بر اساس اعلام رییس مجلس لبنان، جلسات دوم و به بعد با حضور دو سوم نمایندگان (86 نماینده) به حد نصاب می رسد و رسمیت می یابد اما بر خلاف جلسه اول که انتخاب رییس جمهوری به همین تعداد رای نیاز داشت، در جلسات بعدی هر نامزدی که بتواند اکثریت مطلق ( نصف بعلاوه یک یعنی 65 رای) را کسب کند، می تواند به کاخ ریاست جمهوری (بعبدا) برود.

نمایندگان لبنان تا چهارم خرداد ماه فرصت دارند تا رییس جمهوری جدید این کشور را انتخاب کنند.

چنانچه تا این زمان موفق به انتخاب رییس جمهوری نشوند دو راه پیش روی لبنان قرار می گیرد، یا تمدید دوره ریاست جمهوری کنونی و یا ورود لبنان به مرحله خطرناک سیاسی که در این مرحله همه امور کشور برعهده دولت قرار می گیرد.

ناظران معتقدند که تمدید دوره ریاست جمهوری « میشل سلیمان» رییس جمهوری کنونی به دلیل مخالفت های گسترده گروه 8 مارس و 14 مارس و همچنین « بشاره راعی» رهبر مسیحیان مارونی لبنان تقریبا محال به نظر می رسد.

خاورم ** 1324
کد N259132