طلسم انتخاب استانداران لبنان بعداز یک دهه شکست

دولت,استانداران

بیروت – ایرنا – دولت لبنان در اقدامی که در بیش از یک دهه گذشته سابقه نداشته است، طلسم انتخاب استانداران در این کشور را شکست و استانداران 5 استان را انتخاب و معرفی کرد.

به گزارش ایرنا ، هیات دولت لبنان در جلسه خود که شب گذشته در قصر ریاست جمهوری ( بعبدا) و به ریاست « میشل سلیمان» رییس جمهوری و با حضور« تمام سلام» نخست وزیر و وزیران تشکیل شد، استانداران 5 استان این کشور را انتخاب و معرفی کرد.

« رمزی جریح» وزیر اطلاع رسانی لبنان با حضور در جمع خبرنگاران گفت که دولت لبنان با استعفای « ناصیف قلوش» استاندار سابق شمال لبنان که همزمان سرپرست استانداری بیروت هم بود، موافقت کرد.

اخیرا یک فیلم غیراخلاقی از قلوش در پایگاه های اجتماعی منتشر شد و بعداز آن استعفای او قوت گرفت و « نهاد المشنوق» وزیر کشور لبنان هم گفته بود که به این اتهام رسیدگی می کند.

وزیر اطلاع رسانی لبنان استانداران جدید جبل لبنان ، بیروت ، عکار، شمال و بعلبک – هرمل را به ترتیب فواد فلیفل ، زیاد شبیب ، عماد لبکی، رمزی نهرا و بشیر خضر معرفی کرد.

وزیر کشور لبنان هم گفت که این استانداران جوان هستند و تمام تلاش خود را برای جبران کاستی های گذشته بکار خواهند گرفت.

وی این اقدام دوفت لبنان را یک « موفقیت بزرگ» و « پیروزی سیاسی» توصیف کرد که می تواند درهای دیگری را برروی حیات سیاسی لبنان بگشاید.

دولت لبنان همچنین با ساختن یک جاده جدید بین روستای لبنانی « الطفیل» که در درون خاک سوریه قرار دارد برای ارتباط آن به داخل خاک لبنان موافقت و بدین منظور 24 میلیون دلار اختصاص داد.

دولت لبنان برای حمایت از طرح امنیتی در این کشور موافقت کرد که نیروی امنیت داخلی لبنان 2500 نیروی جدید و نیروی امنیت عموی 500 بازجو و نیروی جدید استخدام کنند.

بدنبال اظهارات وزیران حزب الله در دولت در خصوص تجاوزهای مستمر رژیم صهیونیستی به داخل خاک لبنان بویژه عدیسه ، حولا ، کفرکلا ، بلیدا و چشمه وزانی و دست اندازی جدید این رژیم به منابع آبی لبنان ، دولت این کشور ضمن محکوم کردن این اقدامات رژیم صهیونیستی ، مقرر کرد تا موضوع از طریق مراجع ذیربط بین المللی پیگیری و جلوی اینگونه تحرکات اسراییل گرفته شود.

براساس این گزارش ، میشل سلیمان در این جلسه خواستار انتخاب رییس جمهوری جدید لبنان در جلسه آینده پارلمان لبنان شد و از روند تشکیل دو جلسه گذشته پارلمان ابراز ناخرسندی کرد.

وی به مذاکرات فلسطینی ها و توافق آشتی بین حماس و فتح اشاره و ابراز امیدواری کرد که موضع فلسطینی ها یکپارچه شود و همه آنها به ابتکار صلح عربی پایبند باشند.

رییس جمهوری لبنان همچنین ابراز امیدواری کرد که بحران سوریه بزودی و از طریق راهکارهای سیاسی حل شود و صلح و آرامش به این کشور بازگردد و با اجرای دموکراسی همه طرف های سوری راضی و در اداره امور کشورشان شریک شوند.

میشل سلیمان به کمین اخیر گروه های مسلح علیه ارتش لبنان در ارتفاعات شهرک عرسال لبنان اشاره کرد و خواستار اجرای اقدامات مناسب برای طرد این عناصر مسلح و ادامه قاطع برنامه های ارتش در همه مناطق لبنان از جمله طرابلس شد.

خاورم ** 1324
کد N259101