یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

تخریب‌کنندگان، از جنجا‌ل‌آفرینی و دامن زدن به تقابل سود می‌برند

تخريب,اصلاح‌طلبان

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: از حضور گروه‌های بی‌نام و نشان قطعاً جریان‌هایی سود می‌برند که حیاتشان در گرو تداوم یک فضای خاکستری و مه‌آلود است؛ چراکه آنها می‌توانند در چنین فضایی خود را پنهان نگه دارند.

رضا شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با مورد توجه قرار دادن تفاوت‌های نقد و تخریب، اظهار کرد: نقد منجر به ساختن و آبادانی می‌شود در حالی که تخریب ویرانی و تباهی را به دنبال دارد. همچنین نتیجه نقد تفاهم و تعامل بین نقدشونده و نقد کننده است اما تخریب چنین نتیجه‌ای را به دنبال ندارد.

وی افزود: نقد موجب افزایش پتانسیل‌ها می‌شود اما تخریب سرمایه‌ها را به هدر می‌دهد. ضمن اینکه انتقاد برای نقدکننده افتخارآمیز و غرورآفرین است اما تخریب‌کننده دستاوردی جز روسیاهی و بدنامی ندارد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه "اعتقاد منتقد به آنچه می‌گوید، اعتماد نقدشونده را به همراه دارد"، گفت: تخریب منجر به فضای بی‌اعتمادی در جامعه می‌شود و بر همین اساس نقدکننده دارای شناسنامه و هویت مشخصی است و با شهامت دیدگاه‌های خود را مطرح می‌کند چون به آنچه می‌گوید ایمان دارد و مسئولیت سخنان خود را برعهده می‌گیرد در حالی که تخریب‌کننده از آنجا که اساسا تخریب افتخارآمیز نیست همواره سعی می‌کند بی‌نام و نشان باقی بماند.

شریفی در همین راستا اظهار کرد: از حضور گروه‌های بی‌نام و نشان قطعاً جریان‌هایی سود می‌برند که حیاتشان در گرو تداوم یک فضای خاکستری و مه‌آلود است، چراکه آنها می‌توانند در چنین فضایی خود را پنهان نگه دارند. چنین تخریب‌کنندگانی هیچ وقت نمی‌خواهند فضا شفاف باشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر تریبون‌هایی که به انتقاد می‌پردازند، شناسنامه‌دار و با هویت سیاسی مشخص باشند، نقدشان کاملا شنیدنی است و یک گفت‌وگو‌ی دو طرفه در این بین منجر به بهبود شرایط خواهد شد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب افزود: در واقع اگر تریبون‌هایی که طرح نقد را به عهده می‌گیرند شناسنامه‌دار و دارای هویت مشخص باشند مسئولیت کار خود را برعهده خواهند گرفت و چه بهتر آن که این تریبون‌ها در جامعه گسترش پیدا کنند و رسانه‌ها و مطبوعات نیز در این راستا به ایفای نقش خود بپردازند در این صورت خواهیم دید که نقد سازنده می‌تواند جای تخریب را بگیرد.

شریفی گفت: کسی که به جای نقدسازنده به دنبال مه‌آلود کردن فضا و تخریب است، از جنجا‌ل‌آفرینی و دامن زدن به یک سری تقابل‌ها سود می‌برد؛ بنابراین هرگونه تبادل افکار با این افراد عملا بازی در زمین آنهاست و منجر به برآورده شدن هدفی است که آنها دنبال می‌کنند.

وی افزود: کسانی که می‌خواهند مباحث انتقادی را جدی بگیرند و به آن جواب دهند باید در ابتدای بحث هویت جریان مقابل را بررسی کنند اگر آن جریان هویت و جایگاه مشخص داشت و معلوم بود که مسئولیت سخنانش را برعهده می‌گیرد می‌توان به آن جواب داد و وارد گفت‌وگو شد در غیر این صورت هرگونه جواب دادن و وارد چالش شدن با این جریانات فقط به تقویت جریان‌های بی‌نام و نشان کمک خواهد کرد.

انتهای پیام

کد N259090