رییس جمهوری ترکیه:من و اردوغان در باره نامزد حزب حاکم تصمیم می گیریم

ریاست جمهوری

آنکارا- ایرنا - ˈعبدالله گلˈ رییس جمهوری ترکیه گفت : من و اردوغان در باره نامزد حزب حاکم ˈ عدالت و توسعه ˈ در انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه تصمیم خواهیم گرفت.

به گزارش ایرنا ، وی امروز - جمعه - در گفت و گو با خبرنگاران در شهر ˈ زونگولداکˈ ترکیه این مطلب را عنوان کرد و با اشاره به نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه و اعلام نامزدی تدریجی افراد برای کاندیداتوری در این انتخابات افزود : انتخاب رییس جمهوری آینده بر عهده مردم این کشور است.

وی در پاسخ به این که از بین او و ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه کدام یک نامزد شرکت در انتخابات خواهند شد ، تصریح کرد : در مورد اینکه من و یا ˈاردوغانˈ کدام یک نامزد شرکت در انتخابات خواهیم شد ، تصمیم نهایی را بین خود اتخاذ خواهیم کرد ولی این گونه که از شواهد پیداست اردوغان در این باره نیاز به مشورت با ارگان های حزب حاکم ترکیه نیز دارد.

گل با تاکید بر این که در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه هیچ بحران سیاسی رخ نخواهد داد ؛ بیان کرد : باید با صبر و انتظار روند موجود را دنبال کرد.

رییس جمهوری ترکیه در باره تغییر روش انتخابات در ترکیه که گفته می شود،لایحه آن در آینده نزدیک توسط حزب حاکم ˈعدالت و توسعهˈ تقدیم مجلس این کشور خواهد شد ، افزود : تصمیم در این باره بر عهده نمایندگان مجلس ملی ترکیه است و مساله مهم مشارکت همگانی در انتخابات مجلس و انتخاب منتخبان مردم به بهترین و عادلانه ترین نحو ممکن است.

ˈ رجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه که از او به عنوان نامزد حزب حاکم برای شرکت در انتخابات آتی ریاست جمهوری ترکیه نام برده می شود ، مشورت هایش را با نمایندگان این حزب ، اعضای کنگره عمومی و ارگان های مختلف حزبی آغاز کرده است.

بر این اساس ، اکثریت نمایندگان حزب حاکم ترکیه خواستار نامزدی اردوغان در این انتخابات هستند.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای نخستین بار به صورت همه پرسی و آرای مردم این کشور روز نوزدهم مرداد برگزار می شود.

پیش از این رییس جمهوری ترکیه توسط نمایندگان مجلس ملی انتخاب می شد.

خاورم**2012** 230 ** 1917
کد N258885