وزیر خارجه آلمان : تلاشها برای آزادی ناظران بین المللی در اوکراین به مرحله تعیین کننده رسیده است

اوکراین,ناظران

تهران - ایرنا - فرانک والتر- اشتاین مایر وزیر امورخارجه آلمان روز جمعه اعلام کرد تلاش های انجام شده برای آزادی گروهی ازناظران بین المللی که توسط شورشیان طرفدار روسیه در اوکراین به گروگان گرفته شده اند به مرحله تعیین کننده ای رسیده است .

به گزارش خبرگزاری فرانسه از برن ، اشتاین مایر پس از مذاکره با ˈ دیدیه بورخالتر ˈ همتای سوییسی اش گفت : وی نمی تواند جزئیات این تلاش ها را با توجه به اینکه به ˈ مرحله بسیار حساسی از مذاکرات جاری رسیده است ˈ فاش کند.

سوییس یک کشور بیطرف در حال حاضر سکان دار سازمان امنیت و همکاری در اروپا است که ناظران خود را برای نظارت بر توافقنامه صلح ماه گذشته ژنو که توسط شورشیان طرفدار روسیه مردود شناخته شده به اوکراین فرستاده است .

دولت سوییس می کوشد بحران اوکراین را که باعث تشدید تنش ها با روسیه به بدترین نحو خود از زمان جنگ سرد شده ، خنثی کند.

درهمین حال، بورخالتر گفت: ˈهدف ما، آزادی بی قید وشرط گروگان ها در اسلاویانسک ˈ است .

هشت ناظر سازمان امنیت وهمکاری در اروپا که چهار نفر از آنان آلمانی هستند جمعه گذشته درشهر ملتهب اسلاویانسک درمنطقه عمدتا روسی زبان شرق اوکراین به گروگان گرفته شدند.

این ناظران روزیکشنبه به رسانه ها به عنوان ˈ اسیران جنگی ˈ معرفی شدند اقدامی که آلمان آن را یک نمایش ˈ زننده ˈ خوانده است .

برلین ولادیمیرپوتین رئیس جمهوری روسیه را تحت فشار گذاشته تا شورشیان طرفدار مسکو را به آزادسازی این ناظران راضی کند.

یکی از این ناظران که سوئدی بود و از بیمار قند رنج می برد اواخر یکشنبه آزاد شد ولی ناظران المانی، یک لهستانی ویک دانمارکی ویک چک همچنان دربازداشت بسر می برند.

این شورشیان همچنین چهار نماینده اوکراینی سازمان امنیت وهمکاری دراروپا را به گروگان گرفت اند وآنان از زمان اسارت در ملاء عام دیده نشده اند.

اشتاین مایر بحران اوکراین را ˈ چالشی عظیم برای تمام طرف های ذیربط ˈ خواند و گفت درگیری های روزجمعه نشان داد که هنوز راه درازی تا توقف خشونت ها در این کشور در پیش است .

درهمین حال، بورخالتر گفت : ˈطرح های برای شروع یک حرکت جدید برای حل بحران در پیش است وتماس هایی در سطح عالی انجام شده است ولی وی توضیحی در این زمینه نداد.

مترجمام 1403/536
کد N258787