کرزای: برای حفظ آزادی بیان، در 13 سال گذشته تلاش‌های فراوانی کردیم

حامد کرزای گفته که برای حفظ آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها در 13 سال گذشته تلاش‌های فراوانی کرده و موانع را از سر راه برداشته‌ است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رئیس جمهوری افغانستان با اشاره با مراسم بزرگذاشت روز جهانی رسانه‌ها و آزادی بیان در هفته گذشته گفت که این یادبود باور مردم را به آزادی بیان و اهمیت مطبوعات در جامعه "استوارتر" کرد.

کرزای در سخنرانی خود تاکید کرد که نهادینه کردن مردم سالاری، تقویت و حمایت از نهادهای مدنی، "دفاع از مصالح علیای کشور و اطلاع رسانی سالم" از اهداف اساسی و بنیادی رسانه‌ها است.

این سخنرانی چهار و نیم دقیقه بود و از رادیوی ملی افغانستان پخش شد. کرزای هر 15 روز از طریق رادیویی در مورد مسایل مختلف برای مردم سخنرانی می‌کند.

رئیس جمهوری افغانستان گفت: "در 13 سال گذشته یکی از دست آوردهای بزرگ مردم، گسترش و پیشرفت بی سابقه رسانه‌ها و مطبوعات آزاد است."

کرزای تکرار کرد که "ما در این مدت با وجود همه دشواریهای موجود، برای حفظ و گسترش آزادی بیان و آزادی مطبوعات تلاشهای فراوانی کردیم و نگذاشتیم آزادی نوپای مطبوعات و رسانه‌های ما صدمه ببیند، شخصی و یا نهادی سد راه پیشرفت آن شود."

او گفت که آزادی رسانه‌ها در افغانستان در منطقه بی نظیر است و پیوسته رو به پیشرفت بوده است.

به گزارش بی.بی.سی، با این حال نهادهای دفاع از حقوق روزنامه نگاران در افغانستان اما افغانستان را همچنان از بدترین نقاط دنیا برای روزنامه نگاران توصیف می‌کنند.

دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان که آمار تلفات و خشونت‌ها علیه خبرنگاران را در 13 سال گذشته ثبت کرده می‌گوید که در این سال‌ها دست کم ۴۲ خبرنگار کشته شده‌اند.

در تازه‌ترین موارد کمتر از دو ماه پیش افراد مسلح ناشناس یک خبرنگار سوئدی را در منطقه دیپلماتیک نشین وزیر محمد اکبر خان کابل کشتند.

یک ماه بعد از این رویداد افراد مسلح وارد یک هتل پنج ستاره در کابل شدند و به روی مهمانان این هتل آتش کشودند. در این رویداد یک خبرنگار افغان با همسر و فرزندش کشته شد.

به دنبال این رویداد کمتر از یک ماه پیش یک یونیفورم دار افغان در ولایت خوست به روی دو خبرنگار خارجی که مشغول پوشش انتخابات بودند شلیک کرد و عکاس خبری خبرگزاری آسوشیتدپرس را کشت و خبرنگار این خبرگزاری را زخمی کرد.

با این حال قرار است روز یکشنبه (چهاردهم اردیبهشت) افغانستان روز جهانی آزادی بیان را تجلیل کند. این روز در حالی تجلیل می‌شود که آمار خشونت‌ها علیه خبرنگاران همچنان رو به افزایش است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که برای حفظ آزادی‌ها خبرنگاران باید در چارچوب قانون، ارزش‌های اسلامی و ملی "هوشمندانه" کار کنند و از منافع ملی دفاع و برای حفظ وحدت ملی، تحکیم صلح و ثبات و احترام به حریم شخصی و خانوادگی مردم تلاش هدفمندانه کنند.

کرزای در حال از قربانیان رسانه‌های افغانستان یاد می‌کند که طبق آمار خشونت‌ها در برابر خبرنگاران در سال ۲۰۱۳ که دفتر دیدبان رسانه‌های آزاد افغانستان منتشر کرده، در یک سال گذشته ۷۶ مورد خشونت شامل سه مورد قتل و شش مورد بازداشت علیه خبرنگاران گزارش شده که ۵۰ مورد این خشونت‌ها به وابستگان دولتی و حکومتی، شش مورد به گروه طالبان، دو مورد به نیروهای ناتو و هشت مورد به افراد مسلح ناشناس نسبت داده شده است.

انتهای پیام

کد N258585