حمله گسترده ارتش اوکراین برای بازپس‌گیری اسلاویانسک

ایسنا نوشت:

منابع اوکراینی از آغاز حمله همه جانبه نیروهای نظامی این کشور برای بازپس‌گیری شهر اسلاویانسک خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، ارتش اوکراین تاکید کرده است که برای بازپس گیری شهر اسلاویانسک که در کنترل نیروهای هوادار روسیه است، کاملا جدی است و در استفاده از زور تردیدی به خود راه نمی‌دهد.

نیروهای نزدیک به روسیه نیز اعلام کرده‌اند که موفق شده‌اند دو بالگرد ارتش اوکراین را در منطقه سرنگون کنند. گفته می‌شود خلبان یکی از بالگردهای ساقط شده کشته شده و دیگری به اسارت نیروهای حامی مسکو در آمده است.

بنا بر گزارش‌های رسیده، نیروهای اوکراینی لحظاتی پس از آغاز حمله توانستند بلندی‌های استراتژیک مشرف به شهر اسلاویانسک را به تصرف خود درآورند.

به مگفته منابع مذکور ساختمان رادیو و تلوزیون محلی شهر نیز به کنترل نیروهای دولتی اوکراین در آمده و صدای شلیک مسلسل و سلاح‌های سنگین در اسلاویانسک شنیده می‌شود.

نیروهای نزدیک به روسیه نیز اعلام کردند که پس از سرنگونی دو بالگرد ارتش اوکراین نیروهای این کشور آتش‌بس موقت اعلام کرده‌اند و پیشرویشان متوقف شده است.

با بالا گرفتن تنش در شرق اوکراین بیم آن می‌رود که ارتش روسیه نیز وارد عمل شود و جنگی تمام عیار در این منطقه در بگیرد.

اسلاویانسک در هفته‌های اخیر تحت تسلط شبه نظامیان طرفدار روسیه بوده است که این شهر را مستقل از دولت مرکزی اوکراین اعلام کرده‌اند.

آنان خواستار تغییر دولت اوکراین یا الحاق بخش شرقی این کشور به روسیه هستند.

از سوی دیگر آرسن آواکوف وزیر کشور اوکراین امروز(جمعه) اعلام کرد که نیروهای اعمال قانون اوکراین کنترل 10 ایست بازرسی را در شهر اسلاویانساک در اختیار گرفتند. براساس اعلام وزیر کشور اوکراین، عملیات نظامی علیه جدایی طلبان حامی روسیه در اسلاویانسک اوایل امروز اغاز شد.

وزیر کشور اوکراین افزود: با استفاده از یگان‌های نظامی وزارت کشور، گارد ملی و نیروهای نظامی ارتش 10 ایست بازرسی جدایی‌طلبان در اختیار نیروهای نظامی اوکراین قرار گرفت. این شهر به طور کامل محاصره شده است.

آواکوف در ادامه تصریح کرد که به دنبال درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی اوکراین و حامیان فدرالی شدن یک خلبان کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند.

5252

کد N258581