سعود الفیصل برکنار می‌شود/ رایزنی‌ها برای جانشین وزیر خارجۀ عربستان

تسنیم نوشت:

منابع بلندپایه سعودی از برکناری وزیر خارجه بیمار عربستان در چند روز آینده و جنگ قدرت برای جانشینی وی خبر دادند.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری شبکه العالم، منابع بلندپایه سعودی از تصمیم عبدالله بن عبدالعزیز شاه مُسن عربستان برای برکناری سعود الفیصل از وزارت امور خارجه این کشور در روزهای آینده خبر دادند.
پیش از این روزنامه رای الیوم نوشته بود: حد اقل 5 وزیر در ماه آینده سمت های خود را از دست بدهند، که وزیر نفت، وزیر اطلاع رسانی، وزیر دادگستری و شاید هم وزیر خارجه عربستان که سال هاست از سوی شاهزاده سعود الفیصل این سمت اشغال شده بود به دلیل کهولت سن و بیماری به شخص دیگری که همانا معاون وی شاهزاده عبدالعزیز بن عبدالله فرزند ولیعهد است احراز کند، که البته دو سال قبل این سمت را به دست گرفت.
بنا به اعلام منابع سعودی، شاهزاده سعود الفیصل روزهای آخر دوره فعالیت خود را در سمت وزیر امور خارجه عربستان می گذراند زیرا عبدالله بن عبدالعزیز تصمیم دارد در روزهای آینده وی را از این سمت برکنار کند.
منابع یاد شده افزودند: مساله مهم تر از برکناری سعود الفیصل، فردی است که به عنوان جانشین وی انتخاب خواهد شد.
منابع یاد شده اعلام کردند: سعود الفیصل بعد از اینکه متوجه شد که شاه عربستان درصدد برکناری وی است، تلاش می کند تا برادرش ترکی به عنوان جانشین وی انتخاب شود اما عبدالله بن عبدالعزیز تمایل دارد که پسرش شاهزاده عبدالعزیز را در سمت وزیر امور خارجه منصوب کند.
به گزارش پایگاه الحدث نیوز، منابع بلندپایه سعودی افزودند: این روزها اختلافات گسترده در سطح خاندان حاکم آل سعود به علت رقابت بر سر پست وزیر امور خارجه وجود دارد و مهمتر از آن رقابت بر سر پست پادشاهی است.
ملک عبدالله شاه عربستان اخیرا شاهزاده بندر بن سلطان رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان سعودی را به عنوان هزینه تضمین جایگاه پسرش متعب در مجموعه افرادی که به دنبال ولیعهدی بودند، قربانی کرد.
این اطلاعات با محتوی مقاله اخیر دیوید هرست نویسنده مشهور در پایگاه هافینگتون پست مطابقت دارد. وی گفته بود: " عجیب نیست اگر درروزهای آینده بشنویم که شخص سعود الفیصل از پست وزیر امور خارجه عربستان برکنار شده است"

5252

کد N258551