تاجیکستان خواهان واردات بیشتر سیمان ایران شد

ایران,سیمان

دوشنبه ـ ایرنا - معاون اتاق بازرگانی تاجیکستان گفت: این کشور به خاطر کیفیت و شرایط مناسب سیمان ایران، خواهان واردات بیشتر سیمان تولیدی شرکتهای ایرانی است.

به گزارش ایرنا، ˈحسنعلی کرمعلی افˈ معاون رییس اتاق بازگانی جمهوری تاجیکستان روز جمعه در دیدار با یک هیات تجاری از بخش خصوصی استان یزد که، به منظور بررسی صادرات سیمان تولیدی این شرکت در تاجیکستان حضور یافته است، افزود: جمهوری اسلامی ایران در بیشتر زمینه های اقتصادی با ما همکاری خوب دارد و می توانیم در زمینه سیمان نیز این همکاری ها را بیشتر کنیم.

وی میزان مبادلات اقتصادی میان ایران و تاجیکستان را در سال گذشته میلادی حدود 300 میلیون دلار عنوان کرد و گفت هم اکنون بیشتر از 150 شرکت ایرانی در تاجیکستان به فعالیت اقتصادی مشغول اند.

کرمعلی اف تصریح کرد: دولت تاجیکستان شرایط را برای حضور فعال سرمایه گذاران خارجی در این کشور فراهم کرده است و ما از سرمایه گذاران ایرانی استقبال بهتری خواهیم کرد.

علی اصغر احمدی رییس شرکت مهریز تجارت سیمان استان یزد و سرپرست این هیات در این دیدار با استقبال از همکاری با کشور تاجیکستان گفت: سیمان این شرکت که مطابق با استاندارد های بین المللی تولید می شود را با شرایط مناسبی وارد بازار مصرف تاجیکستان خواهیم کرد.

وی گفت: قصد داریم با پیدا کردن شریکان تجاری در این کشور، در این مورد با تاجیکستان همکاری مفیدی داشته باشیم.

در این دیدار طرفین خواستار همکاری های مفید و ثمر بخش در زمینه سیمان تولیدی این شرکت ایرانی شدند.

تا سال 1389 حجم زیادی از سیمان مورد نیاز تاجیکستان از شرکت های ایرانی تامین می شد.

با افزایش مصرف انرژی و توسعه پروژه های زیرساختی در تاجیکستان، در حال حاضر میزان تقاضای سالانه سیمان در این کشور بین سه تا پنج میلیون تن در سال است و این میزان به تدریج افزایش خواهد یافت.

بزرگترین کارخانه سیمان تاجیکستان سال گذشته با ظرفیت یک میلیون تن در سال توسط یک شرکت چینی به بهره برداری رسید.

بر اساس گزارش منابع رسمی تاکنون سیمان تولیدی ایران به 24 کشور جهان راه یافته است.

ایران با صدور حدود 18 میلیون تن سیمان در سال گذشته میلادی به یکی از صادر کنندگان برتر این محصول در جهان تبدیل شد.

بر اساس این گزارش تاجیکستان، عراق، جمهوری آذربایجان ، ترکمنستان ، افغانستان ، روسیه، قزاقستان ، کویت، پاکستان، قطر، سومالی ، ترکیه، امارات ، گرجستان، عمان، تانزانیا ، عربستان، ارمنستان، ازبکستان ، قرقیزستان ، واتیکان، هند، سوئیس و چین از خریداران بزرگ سیمان ایران در سال گذشته بودند.

آساق**ه.ص**1663 *1446
کد N258361