بیعت رهبر ارشد القاعده شمال آفریقا با ایمن الظواهری

سیاسی

مغز متفکر گروگان‌گیری الجزایر که گفته می‌شد طی عملیاتی کشته شده است، در بیانیه‌ای با رهبر القاعده بیعت کرد.

مغز متفکر گروگان‌گیری الجزایر که گفته می‌شد طی عملیاتی کشته شده است، در بیانیه‌ای با رهبر القاعده بیعت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، مختار بلمختار، از رهبران سابق القاعده در مغرب اسلامی (شمال آفریقا) و موسس گروه "الموقعون بالدم" در بیانیه‌ای با ایمن الظواهری، رهبر القاعده بیعت کرد.

بالمختار که در حال حاضر ریاست گروه الموقعون بالدم را به عهده دارد، در این بیانیه آورده است: ما تاکید می‌کنیم که به شیوه‌ها و اسلوب امیر خود ایمن الظواهری اطمینان داریم.

در دوم مارس 2013 اعلام شد که بالمختار توسط ارتش چاد در مالی کشته شده است. این درحال است که چندی پیش نیز برخی منابع امنیتی اعلام کردند که بلمختار چند هفته قبل به لیبی رفته است.

مختار بلمختار الجزایری پس از مشارکت در جنگ افغانستان علیه نیروهای شوروی به کشورش بازگشت و پس از آن به یکی از رهبران گروه القاعده در مغرب اسلامی تبدیل شد.

وی در سال 2012 از القاعده جدا شد و گروه "الموقوعون بالدم" را تأسیس کرد که این جنبش در آغاز سال 2013 یک عملیات گروگان‌گیری در میدان گازی آمیناس در الجزایر را انجام داد و طی آن بیش از 50 تن از جمله چند شهروند غربی کشته شدند.

اواسط ماه آوریل الظواهری در پیامی صوتی به گروه‌های تروریستی در سوریه نسبت به درگیری با یکدیگر هشدار داده بود. این نوار صوتی یک روز پس از آن منتشر شد که گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش انتقاد بی‌سابقه‌ای را علیه رهبران القاعده انجام داد و رهبران این گروه را به انحراف از خط "مبارزه و اصول جهادی" متهم کرد.

انتهای پیام

کد N258191