طالبان پاکستان: اسلام آباد در مذاکره های صلح جدی نیست

طالبان,مذاکرہ های صلح

اسلام آباد - ایرنا - سخنگوی گروه ˈتحریک طالبان پاکستانˈ گفت: شبه نظامیان این گروه در پیشبرد گفت وگوهای صلح با دولت پاکستان از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند اما اسلام آباد از زمان شروع این مذاکره ها جدی نبوده است.

رسانه های پاکستانی روز جمعه به نقل از ˈشاهد الله شاهدˈ سخنگوی گروه غیرقانونی تحریک طالبان نوشتند: شبه نظامیان از گفت وگوهای جدی و مفید با دولت کناره گیری نمی کنند اما آنان همزمان سیاست تهدید و جنگ را نیز در این مسیر نمی پذیرند.

شاهد الله ادعا کرد: دولت پاکستان از یک طرف خود را متعهد به ادامه مذاکره های صلح با شبه نظامیان نشان می دهد اما از سوی دیگر سیاست تهدید را پیش گرفته است.

وی افزود: مذاکره و جنگ در یک زمان قابل پیگیری نیست و نباید در گفت وگوهای صلح به فکر منافع سیاسی بود و یا از تاکتیک فشار استفاده کرد با این حال شبه نظامیان طالبان آماده رویارویی با هرگونه وضعیت هستند.

سخنگوی طالبان پاکستان در حالی مدعی تشدید عملیات نیروهای امنیتی این کشور در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در شمال غرب پاکستان شد که روزهای اخیر ˈراحیل شریفˈ فرمانده ارتش پاکستان ضمن استقبال از مذاکره های صلح میان دولت و شبه نظامیان تاکید کرد که طالبان باید تابع قانون اساسی این کشور باشند.

منتخبان طالبان پاکستان روزهای اخیر در گفت وگو با خبرنگاران از دیدار برنامه ریزی شده آنان با اعضای شورای سیاسی طالبان خبر دادند و تاکید کردند که مذاکره کنندگان طالبان طی نشست با شبه نظامیان آنان را برای تمدید قرارداد آتش بس متقاعد خواهند کرد.

در همین حال اجلاس شورای روسای قبایلی و ریش سفیدان که از سوی حزب جماعت اسلامی در شهر ˈپیشاورˈ در شمال غرب پاکستان برگزار شد از تلاش های دولت و منتخبان طالبان به منظور پیشبرد مذاکره ها با شبه نظامیان برای رسیدن به صلح در کشور استقبال کرد.

دولت ˈنواز شریفˈ نخست وزیر پاکستان از بهمن 92 گفت وگوهای صلح با گروه غیرقانونی تحریک طالبان موسوم به (تی تی پی) را آغاز کرد با این حال هیچ پیشرفتی در این خصوص صورت نگرفته است .

پس از خودداری شبه نظامیان طالبان از تمدید قرارداد آتش بس با دولت، موج جدید حملات تروریستی و انفجارهای بمب در مناطق مختلف پاکستان افزایش یافته است.

سال گذشته نیز این گفت وگوهای صلح به دلیل تشدید حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی وزیرستان شمالی و جنوبی در شمال غرب پاکستان متوقف شد و اسلام آباد، واشنگتن را به تخریب فضای صلح و تلاش پاکستان برای مذاکره با شبه نظامیان متهم کرد.

با این حال ˈمولانا سمیع الحقˈ رییس حزب ˈجمعیت علمای اسلام شاخه سمیعˈ و سرپرست کمیته صلح طالبان پاکستان گفت: حملات پهپادهای جاسوسی آمریکا از زمان آغاز گفت وگوهای صلح میان دولت اسلام آباد و شبه نظامیان طالبان متوقف شده است.

آتش بس میان اسلام آباد و گروه طالبان که پیش تر از سوی طالبان پاکستان برای یک ماه و پس از آن 10 روز تمدید شده بود؛ 21 فروردین امسال (10 آوریل) به پایان رسید.

در همین حال اعضای کمیته صلح طالبان از شبه نظامیان و دولت اسلام آباد خواستند به منظور جلوگیری از خشونت ها و پیشبرد مذاکره ها قرارداد آتش بس دوجانبه اعلام کنند.

شبه نظامیان طالبان پاکستان ادعا کردند که دولت در پذیرفتن دو خواسته اصلی این گروه مبنی بر آزادی زندانیان غیرنظامی طالبان و تعیین منطقه صلح برای شبه نظامیان در منطقه وزیرستان جنوبی (در شمال غرب این کشور) واکنش مثبت نشان نداده و تا زمانی که وضعیت این مطالبات مشخص نشود تمدید قرارداد آتش بس میان دو طرف دشوار است.

تمدید نشدن آتش بس از سوی شبه نظامیان، تشدید حملات تروریستی و انفجارهای بمب را در مناطق مختلف پاکستان به همراه داشت.

روزهای اخیر نیز اقدامات تروریستی، حملات انتحاری و انفجار بمب در مناطق مختلف پاکستان از جمله در شهرهای پیشاور و کراچی ده ها کشته و زخمی برجای گذاشت.

آساق ** ا.ر ** 1095 *1446
کد N258066