آغاز عملیات نظامی ارتش اوکراین در اسلاویانسک

واحد مرکزی خبر نوشت:

جدایی طلبان هوادار روسیه اعلام کردند ارتش اوکراین جمعه صبح عملیات گسترده‌ای را برای پس گرفتن شهر اسلاویانسک در شرق این کشور آغاز کرد.
خبرگزاری فرانسه از محل گزارش داد صدای تیراندازی و انفجارهای شدید در شمال شهر شنیده شد.
سخنگوی جدایی طلبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «این حمله ای با گستردگی تمام است».
وی سقوط یک بالگرد ارتش اوکراین را تأیید کرد.
وی همچنین از اشغال روستای بیلباسیوکا توسط نظامیان اوکراینی خبر داد.
از سوی دیگر عکاس خبرگزاری رویترز که در محل حاضر است گزارش داد توانسته است یک بالگرد را ببیند که حومه شهر را بمباران می کند. او نیز به شنیده شدن صدای تیراندازی اشاره کرد.
در کیف، یک مشاور آرسن آواکوف وزیر کشور موقت گفت تا عملیات به پایان نرسد هیچ اظهارنظری نمی کند.
جدایی طلبان گفتند یک بالگرد را ارتفاع پایین دیدند و برای تولید دود، لاستیک‌ آتش زدند.
اسلاویانسک از بیش از دو هفته پیش از کنترل مقامات کیف خارج شد و گروهی از ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در این شهر گروگان گرفته شدند.

در همین حال، شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی نیز گزارش داد که اوضاع در مناطق شرقی اوکراین بویژه شهر اسلوویانسک بسیار ملتهب است. تصاویر ویدئویی منتشر شده از این شهر روی شبکه اینترنت نشان دهنده، درگیری های شدید است. ستونهایی از دود حومه شهر را فراگرفته است. حدود هشت دستگاه خودروی زرهی در حومه این شهر مشاهده شده است.

یک یا دو فروند بالگرد نیز از طریق هوایی به شلیک در این منطقه مشغول هستند. ظاهرا مواضع جدایی طلبان طرفدار روسیه در این تیراندازی ها هدف قرار گرفته است. گفته می شود احتمالا یک فروند بالگرد نیز در اطراف این شهر سرنگون شده است. گویی عملیاتی گسترده در این شهر در جریان است تا بار دیگر این شهر پس گرفته شود. چند روز پیش ، جدایی طلبان طرفدار روسیه این شهر را در کنترل خود درآوردند. آنها ساختمانهای دولتی را به تصرف خود درآوردند. این وضع در چند شهر دیگر شرق اوکراین پیش آمد. در واقع، اسلوویانسک به کانون اصلی جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین تبدیل شده است.

نیروهای ارتش اوکراین این شهر را به محاصره خود درآورده اند و امروز عملیات گسترده ای علیه جدایی طلبان شروع کرده اند. مقامات اوکراین دومرتبه در گذشته اعلام کردند عملیات ضدتروریستی برای بازپس گرفتن این شهر انجام می شود اما این کارها به نتیجه ای نرسید. مسئولان شهر اسلوویانسک می گویند نمی توانند درمقابل جدایی طلبان مقاومت کنند.

5252

کد N258011