ترکیه زمان شرکت در مناقصه سامانه موشکی این کشور را تمدید کرد

سامانه موشکی

آنکارا - ایرنا - ترکیه که توسط شرکت های اروپایی و آمریکایی برای لغو پیش قرارداد خرید سامانه دفاع موشکی از چین تحت فشار قرار دارد ، زمان شرکت در مناقصه را دو ماه دیگر تمدید کرد.

به گزارش ایرنا، پایگاه خبری حریت روز پنجشنبه به نقل از یکی از مقامات سازمان صنایع دفاعی ترکیه که نام او را فاش نکرد ، نوشت : ترکیه زمان برای شرکت در مناقصه فروش سامانه دفاع موشکی به این کشور را تمدید کرده است.

براساس این گزارش ، ترکیه سال گذشته از توافق با یک شرکت چینی به منظور خرید یک سیستم دفاع موشکی خبر داد که با مخالف آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی ˈ ناتو ˈ مواجه شد.

شرکت های اروپایی و آمریکایی که در رقابت با این شرکت چینی که تحت تحریم آمریکا قرار دارد ، شکست خورده اند با تحت فشار قرار دادن دولت آنکارا قصد دارند مانع از عقد این قرارداد شوند.

مسوولان شرکت ˈˈلاکهیدمارتین-ریتون ایالات متحده و ˈˈکنسرسیوم ایتالیایی - فرانسوی یوروسمˈ در حال با مذاکره با مقامات صنایع دفاعی ترکیه هستند تا زمینه لغو این قرارداد را فراهم کنند.

دولت ترکیه پیش از این اعلام کرده بود که انعقاد قرارداد مربوط به تولید مشترک سیستم دفاع موشکی و هوایی با چین بیش از 6 ماه به طول خواهد انجامید.

تصمیم ترکیه برای همکاری دفاعی با یک شرکت چینی که با تحریم های آمریکا روبرو است با نگرانی شدید کشورهای عضو ناتو روبرو شده است.

ترکیه ضمن رد ادعای سیاسی بودن این قرارداد دفاعی اعلام کرده است که شرکت چینی بهترین پیشنهاد را نسبت به سایر رقبا برای عقد قرارداد با آنکارا ارائه کرده است.

ارزش این قرارداد4/3 میلیارد دلار برآورد شده و دولت ترکیه هنوز تصمیم نهایی را برای امضای آن نگرفته است.

این شرکت چینی به خاطر همکاری با ایران، سوریه و کره شمالی با تحریم های آمریکا روبرو شده است. ترکیه یکی از اعضای ناتو به شمار می رود و سایر کشورهای عضو ناتو نگران عدم هماهنگی سیستم های موشکی چین با سیستم های موشکی نصب شده در ترکیه هستند.

خاورم ** 230 ** 1552
کد N257848