آلمان از ترکیه خواست ورزشگاه المپیک برلین را واگذار کند

آلمان,انتخابات ریاست جمهوری

آنکارا - ایرنا - ترکیه از آلمان خواست ورزشگاه المپیک برلین را برای تبدیل به عنوان مرکز رای گیری ترکهای مقیم این شهر در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه ، در اختیار آنکارا بگذارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، رسانه های ترکیه به نقل از منابع خارجی نوشتند که این درخواست از سوی سفارت ترکیه در آلمان مطرح شده است زیرا ورزشگاه المپیک برلین گنجایش حدود 75 هزار نفر را دارد.

براساس آمار منتشر شده ، نزدیک به 140 هزار نفر از اتباع ترکیه در برلین واجد شرایط در این انتخابات هستند. بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر از اتباع ترکیه در آلمان زندگی می کنند.

افزون بر آن، پیش بینی می شود اتباع ترکیه در آلمان با حضور در حوزه های رای گیری شهرهای هانوفر ، دوسلدورف ، اسن ، فرانکفورت ، کارلسروهه و مونیخ برای اولین بار در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شرکت کنند.

انتخابات ریاست جمهوری ترکیه برای نخستین بار به صورت همه پرسی روز 19 مرداد برگزار می شود.

پیش از این رییس جمهوری ترکیه با رای نمایندگان مجلس این کشور برگزیده می شد.

رسانه های ترکیه پیش از این اعلام کرده بودند که ˈ رجب طیب اردوغان ˈ نخست وزیر ترکیه قصد دارد برای جلب آرای اتباع ترک در خارج از این کشور به برخی از کشورهایی اروپایی سفر کند.

اردوغان که به نظر می رسد قصد دارد خود را به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری آتی این کشور معرفی کند، نگاه ویژه ای به آرای 2 میلیون و 600 هزار نفر از اتباع ترکیه دارد که در خارج از این کشور زندگی می کنند.

این جمعیت که پنج درصد از آرای شرکت کنندگان در انتخابات آتی ریاست جمهوری را تشکیل می دهد، اهمیت ویژه ای برای نخست وزیر ترکیه دارد.

رهبر حزب حاکم ˈ عدالت و توسعه ˈ به همین منظور افزون بر آلمان ، به کشورهای فرانسه ، بلژیک و هلند نیز سفر خواهد کرد.

خاورم ** 230 ** شبس 1551
کد N257775