منابع خبری پاکستان:

مدارس مذهبی پاکستان با طالبان در اقدامات تروریستی همکاری می کنند

طالبان,مدارس دینی

اسلام آباد - ایرنا - منابع خبری پاکستان روز پنجشنبه مدعی شدند: گروه شبه نظامی ˈتحریک طالبان پاکستانˈ برای تامین بودجه و نیازهای مالی خود اقدام به جنایات تروریستی سازمان یافته و آدم ربایی می کند و مسوولان مدارس مذهبی در این کشور نیز با شبه نظامیان در تماس مستقیم و همکاری دارند .

به گزارش ایرنا، رسانه های پاکستانی به نقل از منابع دولتی بدون ذکر نام آنها این کشور نوشتند: شبه نظامیان پس از ربودن شهروندان و یا شخصیت های سیاسی و مذهبی به مسوولان مراکز مذهبی (حوزه های علمیه) مراجعه کرده و از آنان می خواهند تا برای دریافت پول درخواستی از خانواده شخص ربوده شده به میدان آمده و ملبغ تعیین شده را دریافت کنند.

تارنمای خبری روزنامه ˈداونˈ پاکستان در این خصوص گزارش داد: سازمان های اطلاعاتی این کشور با بررسی مکالمه تلفنی تعدادی از شبه نظامیان متوجه شدند که اکثر تماسهای آنان با خانواده ربوده شدگان از شهر ˈمیرانشاˈ مرکز منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی در شمال غرب پاکستان صورت می گیرد.

در یکی از این تماس ها شخصی به نام لطیف که خود را معاون ˈحکیم الله محسودˈ فرمانده معدوم گروه طالبان پاکستان (که سال گذشته در حمله پهپادهای جاسوسی آمریکا در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی به هلاکت رسید) از ˈمحمود الحسنˈ یک پزشک و افسر ارشد ارتش پاکستان خواست تا 50 میلیون روپیه ( 500 هزار دلار ) در قبال آزادی یکی از نزدیکانش مبلغی به شبه نظامیان از طریق مسوولان برخی مدارس دینی بدهد.

در ادامه ؛ مدیر یک حوزه علمیه در شهر ˈاسلام آبادˈ وارد میدان شده و با میانجیگری باعث شد تا وجه باج به 10 میلیون روپیه ( 100 هزار دلار) کاهش داده شده و سپس این روحانی دو فرد را به منزل افسر ارتش فرستاد تا پول مقرر شده را از وی در قبال آزادی یک نفر تحویل بگیرند.

پایگاه خبری داون نوشت: محمود الحسن دوباره از سوی عناصری که خود را به فرماندهان طالبان پاکستان نزدیک می دانستند تهدید به مرگ و دریافت زورگیری شد , بعلاوه اینکه چند بازرگان و سیاستمدار معروف نیز با چنین حوادثی روبرو شده و در نهایت با میانجی گری مسوولان حوزه های علمیه این مبالغ به آدم ربایان تحویل داده شده است.

منابع اطلاعاتی پاکستان با بررسی های فروان متوجه شدند که شبه نظامیان وابسته به ˈقاری ثنا اللهˈ از نزدیکان ˈقاری منصورˈ که وی نیز یکی از سرکرده های گروه تحریک طالبان می باشد , توطئه باج گیری از شخصیت های معروف پاکستانی را در شهر میرانشا طراحی می کنند.

براساس این گزارش؛ نقش حوزه های علمیه در جمع آوری پول های به زور گرفته شده برای طالبان پاکستان روشن شده و نهادهای امنیتی توصیه کردند که علیه این عوامل برخورد قانونی شود.

منابع خبری نوشتند: در حال حاضر بسیاری از گروههای مافیایی در پاکستان که اقدام به ارتکاب جنایت های سازمان یافته می کنند با معرفی کردن خود بعنوان گروههای شبه نظامی مانند طالبان از شخصیت های سیاسی، مذهبی و قشرهای پرنفوذ در شهرهای مختلف پاکستان بویژه در پیشاور و کراچی اقدام به باج گیری می کنند.

نیروهای پلیس پاکستان بارها گزارش دادند که طی عملیات مختلف افرادی که با نام جعلی خود را از از فرماندهان گروههای شبه نظامی معرفی کرده و اقدام آنان ارعاب مردم برای گرفتن زور گیری بوده را بازداشت کرده اند.

آساق **1095**1566
کد N257542