اعتراض اندونزی به دولت چک پس از بازداشت چند دیپلمات این کشور

چک

کوالالامپور - ایرنا - اندونزی با احضار سفیر چک به وزارت امور خارجه نسبت به حمله پلیس پراگ به یک مسجد و بازداشت ده ها مسلمان و چند دیپلمات این کشور اعتراض کرد.

به گزارش ایرنا، تارنمای جاکارتا پست روز پنجشنبه اعلام کرد دولت اندونزی نسبت به این حرکت پلیس پراگ اعتراض کرده و به دولت چک شکایت کرده است.

پلیس محلی پراگ روز جمعه گذشته با حمله به یک مسجد در پراگ ده ها نفر از جمله چند دیپلمات اندونزیایی را دستگیر کرد.

اندونزی علاوه بر یادداشت دیپلماتیک، سفیر چک در جاکارتا را به وزارت امور خارجه احضار و پیام مکتوب و اعتراض آمیز ˈ مارتی ناتالیگاوا ˈ وزیر امور خارجه اندونزی را نسبت به رفتار پلیس پراگ به وی ارایه کرد.

وزیر امور خارجه اندونزی هم اکنون برای شرکت در نشست سومین کمیته مقدماتی کنفرانس بازنگری ان پی تی 2015 در نیویورک بسر می برد.

سفارت اندونزی در پراگ نیز خواستار توضیح پلیس در مورد این حادثه شده است.

خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا) اعلام کرد این حمله جمعه گذشته زمانی اتفاق افتاد که ده ها مسلمان از جمله 9 دیپلمات و یک دانش آموز اندونزیایی در مسجد مجتمع بنیاد اسلامی در حومه پراگ برای اقامه نماز جمعه جمع شده بودند.

بنابراین گزارش پلیس چک در این حمله بدنبال نویسنده یک کتاب اسلامی بوده که جنبشی برای احقاق حقوق شهروندی مردم را رهبری می کرده است.

پلیس چک یک ساعت و 30 دقیقه پس از بررسی، شش دیپلمات اندونزیایی را که گذرنامه های دیپلماتیک به همراه داشتند آزاد کرد و بقیه دیپلمات ها ساعت ها بعد آزاد شدند.

اندونزی پلیس چک را متهم به نقض کنوانسیون 1961 وین در مورد روابط دیپلماتیک کرده است .

آساق**1611
#چک
کد N257337