نشست هم‌اندیشی مدیران کل دفاتر حوزه‌های وزارتی و حوزه‌های ریاست سازمان‌ها و نهادها

چهارمین نشست هم‌اندیشی مدیران کل دفاتر حوزه‌های وزارتی و حوزه‌های ریاست سازمان‌ها و نهادها با حضور محمدی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه و اعضای وزارتخانه‌ها صبح امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد دوایی معاون هماهنگی و پیگیری ویژه نهاد ریاست‌جمهوری در سازمان‌ها در چهارمین نشست هم‌اندیشی مدیران کل دفاتر حوزه‌های وزارتی و حوزه‌های ریاست سازمان‌ها و نهادها که به میزبانی سازمان اوقاف و امور خیریه صبح امروز (پنج‌شنبه) در هتل ارم برگزار شد، با تبریک ایام رجب اظهار کرد: امیدواریم امسال که سال فرهنگ نامگذاری شده است دولت تدبیر و امید بتواند به این شعار تحقق ببخشد. یکی از مهم‌ترین رویدادهایی که تاکنون در سال 93 داشتیم پخش صحبت‌های ریاست‌جمهوری بود که ایشان در آن صحبت‌ها هم به مسائل مهم کشوری پرداختند و در آن بحث اقتصاد را مطرح کردند که در حال حاضر از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی افزود: رییس‌جمهور از قبل و همچنین در آن برنامه اظهار خوش‌بینی کرده بودند که مشکلات اقتصادی را پشت سر می‌گذاریم و ان‌شاءالله با همکاری تمام دستگاه‌های اجرایی بتوانیم به آن تعادلی که مدنظر سران قواست برسیم. ایشان در بعد مسائل سیاست بین‌الملل هم صحبت کردند و توجه خاصی به مذاکرات دارند. بر اساس تیزهوشی که تیم مذاکره کننده دارد نوید این را می‌دهد که بتوانیم در سال 93 در بحث سیاست خارجی نیز به موفقیت‌های خوبی برسیم.

معاون هماهنگی و پیگیری ویژه نهاد ریاست‌جمهوری در سازمان‌ها تصریح کرد: دولت تدبیر و امید به مساله سلامت و بهداشت توجه ویژه‌ای دارد و در این راستا برنامه‌ریزی‌هایی کرده که بسیار ارزشمند است و دولت در هر جایی که نتواند بودجه را اختصاص دهد از سلامت چیزی را کم نمی‌کند و برنامه بهداشت و سلامت در راس امور دولت قرار دارد.

دوایی تصریح کرد: ریاست‌جمهوری به مساله فرهنگ نیز اهمیت زیادی می‌دهد و چند شب گذشته در برنامه تلویزیونی که داشت به بعد فرهنگ نیز اشاره کرد و در برگزاری نمایشگاه کتاب مواضع خود را در رابطه با مسائل فرهنگی مطرح کرد.

وی تصریح کرد: دولت تدبیر و امید برنامه‌ای دارد تا در 24 خرداد 93 مصادف با انتصاب ریاست‌جمهوری بتواند عملکرد دستگاه‌ها را طی این یک سال برای عموم مردم مطرح کند و برای تحقق این برنامه نیازمند همکاری دستگاه‌های اجرایی کشور هستیم تا بتوانیم در سالگرد انتصاب ریاست‌جمهوری ارزیابی‌هایی را از عملکرد دولت به مردم ارائه دهیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی رییس سازمان اوقاف و امور خیریه با تبریک ایام رجب اظهار کرد: ماه رجب ماهی پر از خیر و برکت است و یکی از چهار ماه حرام محسوب می‌شود و پیامبر بر ماه رجب تاکیدات ویژه‌ای داشته است و خوشا به حال آنهایی که بتوانند از این ماه نهایت بهره و استفاده را ببرند چرا که ماه رجب ماه اتصال بین خدا و بندگان است.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: اولین جمعه ماه رجب، لیله‌الرغائب نام گرفته است یعنی شبی که در آن فرشتگان گرد خانه خدا جمع می‌شوند و از خداوند طلب می‌کنند که هر کسی هر حاجتی دارد به او اعطا کند و گناهان انسان‌ها را ببخشد پس قدر این ایام را بدانیم.

محمدی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه سه ماموریت مهم دارد، افزود: اولین ماموریت سازمان اوقاف، اداره موقوفات است و دومین ماموریتش رسیدگی به اماکن مذهبی و بقاع متبرکه محسوب می‌شود و سومین ماموریت اوقاف برگزاری مسابقات قرآنی در سطح کشور و بین‌المللی است.

وی افزود: موقوفات از قبل از اسلام نیز وجود داشته و به آن ارزش می‌گذاشتند و بعد از اسلام نیز پیامبر اسلام مهر تایید بر آن زد. فراموش نکنیم که در زمان ناصرالدین شاه موقوفات دچار مشکل شد و پس از آن رضاخان نیز موقوفات را با مشکل روبرو کرد ولی خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی به موقوفات اهمیت زیادی داده شد و امام (ره) فرمود موقوفات باید در جای خود قرار گیرند.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: یکی از مترقی‌ترین احکام دین اسلام وقف است و این وقف دو نوع است؛ وقفی که متولی خود برای آن ورثه انتخاب می‌کند و وقفی که ورثه در آن دخالتی ندارد و رسیدگی آن بر عهده سازمان‌هایی همچون سازمان اوقاف و امور خیریه است.

محمدی افزود: تاکنون بیش از هشت هزار امامزاده شناسایی شده است که مورد احترام مردم بودند و از مفاخر شیعه محسوب می‌شوند. اینکه ما 8000 امامزاده را شناسایی کرده‌ایم بر حسب عواملی همچون کتاب‌هایی که در دسترس بوده و سخنان بزرگان بوده نه بر اساس خرافات و امثال اینها.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی سازمان اوقاف تصریح کرد: سازمان اوقاف در طول سال چندین برنامه فرهنگی برگزار می‌کند که از جمله آنها سوگواری یاس نبوی، جشن علوی، طرح آرامش بهاری، بصیرت عاشورایی، وقف و اوقات فراغت تحت عنوان نشاط معنوی برگزار می‌شود.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: اوقاف در رابطه با مسائل عمرانی نیز کارهایی انجام داده است که از جمله آنها اختصاص 20 درصد از موقوفاتی که مردم انجام می‌دهند صرف مسائل فرهنگی می‌شود و 40 درصد آن نیز به مسائل عمرانی اختصاص پیدا می‌کند و ما درصدد آن هستیم که بتوانیم طبق فرمایشات مقام معظم رهبری طی چهار سال یک میلیون حافظ قرآن را تربیت کنیم چرا که جامعه ما نیازمند اینگونه مسائل فرهنگی است.

وی افزود: ما در سال گذشته یک اساسنامه به مجلس دادیم و شورای نگهبان نیز شرعی بودن آن را تایید کرد. آن اساسنامه اوراق وقفی بود که برای سلامت افراد جامعه تهیه کرده بودیم و این اوراق از 100 هزار تومان شروع می‌شود تا بالا. خوشبختانه امسال هم مقام معظم رهبری به مساله سلامت و پزشکی اهمیت زیادی داده است و ما برای اینکه بتوانیم این اوراق را به فروش برسانیم نیازمند همکاری سازمان‌ها و ارگان‌ها نیز هستیم.

رییس سازمان اوقاف و امور خیریه یادآور شد: این سازمان که متخص بیماری‌های سرطانی است حدود 100 میلیارد تومان هزینه دارد و اوراق آن را از طریق بانک ملت افراد می‌توانند تهیه کنند و در این کار خیر سهیم باشند. ما باید بدانیم که جامعه حال حاضر ما نیازمند موقوفات کلان و جمعی است و رسیدگی به موقوفات کوچک بسیار سخت است پس تا جایی که می‌توانیم افراد را به روی آوردن برای وقف‌های کلان تشویق کنیم.

به گزارش ایسنا در این مراسم جعفر آشوری معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری، محسن‌زاده وزارت دادگستری، حیدری از وزارت کشور، حسینی از بنیاد شهید و امور ایثارگران، سعیدی از وزارت اطلاعات، گرشاسپی از وزارت ورزش و جوانان، حیدری از ثبت و اسناد، پناهلو از معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری، جلالی‌فر از هیات دولت، احمدی از وزارت بهداشت، یزادن‌پناه از بانک مرکزی و آل حبیب از وزارت امور خارجه حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N257175