فاضل لنکرانی: توجه ویژه دولت یازدهم به مقوله سلامت قابل تقدیر است

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم گفت: این که دولت یازدهم توجه ویژه‌ای نسبت به در اولویت قرار گرفتن بحث سلامت را در دستور کار دارد به فال نیک می گیریم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی چهارشنبه شب در دیدار با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) افزود: اگر دولت موفق شود مساله سلامت را که در اولویت قرار داده است و یکی از مشکلات و ناهنجاری های اساسی جامعه ما است را برطرف کند این امر در مسائل فرهنگی و سیاسی اثرگذار خواهد بود.

وی افزود: بحث سلامت امری است که مستقیم با امنیت و سیاست جامعه و دین مردم ارتباط دارد و کسی که سلامت نداشته باشد خدا نیز از او توقع ندارد که تکالیفش را درست انجام دهد.

فاضل لنکرانی گفت: اگر جامعه‌ای به سمت سلامت سوق داده شود در دینداری موفق تر خواهد شد و سلامت حق طبیعی جامعه و انسان‌هاست.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم بیان داشت: اگر مردم ببینند حاکمان دلسوز سلامت آن ها هستند از نظام اسلامی حمایت می کنند.

فاضل لنکرانی افزود: خبری در دولت سابق خواندم و بسیار متاثر شدم در یکی از روزنامه‌های رسمی عنوان شده بود که 800 میلیارد تومان بودجه وزارت بهداشت صرف امور راه سازی شده است و این امر از دید فقهی کاری حرام است و جان مردم بر مساله راه اولویت و تقدم دارد.

وی گفت: حاکمان باید دلسوز سلامت مردم باشند و تاکید رهبر معظم انقلاب نیز بر آن است که اگر کسی مریضی حادی پیدا کرد دغدغه مالی نداشته باشد و زندگی او به هم نخورد.

وی ادامه داد: بیمه در کشور ما چیزی در حداقل بوده است؛ در حالی که بیمه باید خیال انسان را در مواقع مریضی صعب العلاج آسوده کند و اکنون مریضی های صعب العلاج در کشور زیاد شده و باید فکری شود که چرا آمار سرطان در کشور زیاد شده است؛ البته شنیده ام که رییس جمهوری قول داده است در این زمینه بیشتر کار شود.

این استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: انتظار مردم از نظام جمهوری اسلامی آن است که با وجود کثرت جمعیت، مشکل بیمه درمانی حل شود و با امکاناتی که در کشور است مردم باید خیالی آسوده از بابت مساله بهداشت و بیماری ها داشته باشند.

وی افزود: خوشحال هستیم که یکی از شعارهای اساسی دولت آن است که مساله سلامت در کشور متحول شود و امید داریم که پیش از پایان کار دولت یازدهم تحول در بخش سلامت در کشور را ببینیم.

فاضل لنکرانی خواستار توجه ویژه دولت به مقوله سلامت در قم شد و گفت: قم با وجود همه وعده ها و سفارش هایی که در سفرهای مکرر رهبرمعظم انقلاب به قم شد، از جهت مسائل بهداشت و درمان بسیار ضعیف است.

وی افزود: بزرگترین دانشگاه جهانی پزشکی باید در قم باشد و در مورد مسائل پزشکی در کتاب ها و روایات بسیار داریم و قواعد فقهی خاصی داریم که اگر روی آن ها کار شود در مسائل علمی پزشکی تحول ایجاد می شود.

رییس مرکز فقهی ائمه اطهار قم ادامه داد: این مرکز کاملا تخصصی و اجتهادی است و مهم ترین همایش های پزشکی که در طول دهه اخیر در کشور برگزار شده است با مرکز فقهی ارتباط داشته است.

وی بیان داشت: آمادگی داریم در موضوعات مهم پزشکی که نیاز به کارشناسی دارد وارد شویم از این رو دانشنامه فقه پزشکی را تنظیم کرده ایم که برای اولین بار در کشور این دانشنامه تنظیم می شود.

وی گفت: در مرکز فقهی بر روی مسائل مختلف پزشکی از نظر فقهی کار می‌کنیم و با قدم‌های بسیار خوبی که برداشته شده است آمادگی همکاری با وزارت بهداشت را داریم.

فاضل لنکرانی ضمن انتقاد از سیاست های کنترل جمعیت بیان داشت: یکی از اشکالاتی که بر مسوولین سابق بوده راجع به کنترل جمعیت است که نظر مخالف با شرع را داشته است و گویا هنوز ذائقه جمعی از مسوولین پزشکی کشور همان است.

وی تاکید کرد: تقاضا داریم وزارت بهداشت نسبت به مساله کنترل جمعیت توجه جدی داشته باشد که فرزند کمتر زندگی بهتر شعاری مهلک است که از سمت کشورهای غربی آمده است و کشور را با بن بست های عجیبی روبرو خواهد کرد.

وی در پایان گفت: با سیاست هایی که دولت و آقای روحانی دارد امیدواریم روز به روز شاهد نزدیک‌تر شدن مردم به اسلام و نظام باشیم.

انتهای پیام

کد N257074