کواکبیان: به توسعه سیاسی بیشتر توجه شود/با شکل‌گیری شورای مشورتی اصلاح‌طلبان موافقم

دولت,احزاب,هدفمندي يارانه‌ها,كواكبيان,حزب مردم‌سالاري,انتخابات مجلس

دبیرکل حزب مردم‌سالاری گفت: در کشور به بحث‌های حوزه دیپلماسی و مباحث اقتصادی توجه لازم می‌شود ولی به مباحث توسعه سیاسی توجه لازم نشده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه خراسان، مصطفی کواکبیان در مراسم افتتاحیه دفتر حزب مردم‌سالاری در مشهد که عصر چهارشنبه برگزار شد، اظهار کرد: وضعیت تحزب در ایران راه درازی را در پیش دارد و متأسفانه با گذشت 9 ماه از آغاز به کار دولت تدبیر و امید هنوز به مبحث توسعه سیاسی توجه کافی و لازم نشده است.

وی با تاکید بر اینکه "توسعه متوازن خواست تمام اندیشمندان است"، تصریح کرد: متأسفانه نقش احزاب در انتخابات بسیار کمرنگ و حاشیه‌ای است، چراکه احزاب فقط در گرم کردن تنور انتخابات نقش‌آفرینی می‌کنند و نقش تصمیم‌گیرنده ندارند.

کواکبیان در ادامه با اشاره به انتخابات عراق و وجود انتخابات حزبی در این کشور، گفت: در سال‌های گذشته نیز من بحث استانی شدن انتخابات را مطرح کردم که برخی از نهادها، استانی شدن انتخابات را به نفع خود مصادره کردند. باید وضعیت احزاب در ایران هرچه سریعتر سامان یابد و حل شدن این مساله نیازمند کمک و همکاری مسئولان است.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری اضافه کرد: من در مجلس هشتم در مورد نسبت جرم سیاسی و جرم امنیتی به حزب مشارکت و حزب مجاهدین انقلاب و مشخص نبودن حدود جرم سیاسی و جرم امنیتی مطابق با اصل 168 قانون اساسی اعتراض کردم. به اعتقاد من در رسیدگی به جرایم سیاسی و امنیتی، باید هیأت منصفه سیاسی وجود داشته باشند وگرنه دادگاه وجاهت قانونی نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: آقای محسنی اژه‌ای در برابر نظر بنده مبنی بر مشخص نبودن تعریف روشنی از دو اصطلاح جرم سیاسی و جرم امنیتی، گفت "قوه قضائیه تنها با جرایم امنیتی که اقدام علیه امنیت کشور است برخورد خواهد داشت؛ چراکه زندانی با حکم جرایم سیاسی در ایران وجود ندارد". با گذشت 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز مرز بین جرم سیاسی و امنیتی مشخص نشده است.

کواکبیان با بیان اینکه "متاسفانه در کشور سخت‌گیری‌هایی برای دادن مجوز به تشکیل احزاب می‌شود در حالی که بر اساس کمیسیون ماده 10 احزاب، پروانه احزاب به راحتی لغو می‌شود"، اظهار کرد: همان‌گونه که در هیات نظارت بر مطبوعات، مدیران مسئول نماینده دارند، در کمیسیون ماده 10 هم باید این اقدام صورت گیرد، چراکه در حال حاضر اعضای کمیسیون حاضر را تنها مسئولان حکومتی تشکیل می‌دهند.

این فعال سیاسی یادآور شد: خانه احزاب از دوره اصلاحات در حال عضوگیری است ولی در دولت آقای احمدی‌نژاد احزاب به عنوان سم مهلک شناخته شدند، چراکه ایشان مدعی بودند کشور نیاز به حزب ندارد و داشتن یک حزب به نام حزب‌الله کفایت می‌کند. در کشورهای اروپایی زمان انتخابات، به کاندیدا، جهت تبلیغات هزینه‌ای پرداخت می‌شود. مردم‌سالاری مساوی با انتخابات و انتخابات نیز مساوی با رقابت انتخاباتی است و رقابت انتخاباتی هم برابر با انتخابات واقعی است، چراکه در این صورت مردم‌سالاری شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به آیه 114 سوره آل‌عمران، اظهار کرد: گروهی از مردم باید برای امر به معروف و نهی از منکر اقدام کنند، در حالی که کشور ایران با جمعیتی بالغ بر 70 میلیون نفر چگونه می‌تواند رئیس‌جمهور را امر به معروف و نهی از منکر کند؟ این امر زمانی محقق خواهد شد که از طریق تشکل‌ها نظارت و ارائه توصیه و پیشنهاد به رئیس‌جمهور صورت گیرد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با تاکید بر اینکه "باید نیروهای توسعه سیاسی جدی گرفته شوند"، خاطرنشان کرد: افتخار ما این است که از دولت حمایت می‌کنیم ولی به دولت وابسته نیستیم و بصورت مستقل از آن، از پایین به بالا تشکیل حزب داده‌ایم. در سال جاری حزب مردم‌سالاری درصدد برگزاری هشت همایش منطقه‌ای، 31 همایش استانی و سه همایش ملی است.

کواکبیان همچنین با اشاره به انتخابات آتی مجلس تاکید کرد: خواست حزب مردم‌سالاری این نیست که اکثریت قاطع نمایندگان مجلس اصلاح‌طلب باشند بلکه نمایندگان باید افرادی مفید، متخصص، متعهد، جوان و پاکدست باشند.

وی در ادامه گفت: متاسفانه با گذشت سه سال هنوز دولت در پرونده‌های اختلاس سه هزار میلیاردی مجرمان و متخلفان جدیدی را شناسایی می‌کند، ولی اگر احزاب قوی در ایران وجود داشت، این مباحث به خوبی پیش می‌رفت. اصولگرایانی که احمدی‌نژاد را بر سر کار آوردند، زمانی با قاطعیت از وی حمایت کردند، اینان مخالفان احمدی‌نژاد را مخالف مقام معظم رهبری می‌دانستند، در حالی که بعد از گذشت مدتی، همین افراد احمدی‌نژاد را از خود نمی‌دانستند.

مدیرمسئولن روزنامه مردم‌سالاری در رابطه با هدفمندی یارانه‌ها نیز ابراز عقیده کرد: دو میلیون و 400 هزار نفر که از گرفتن یارانه خودداری کردند، به دلیل توصیه علما و مراجع از گرفتن یارانه انصراف دادند، در صورتی که این افراد نیازمند هستند. دولت مدعی بود که توانسته 10 میلیون از افراد ثروتمند و متمول را شناسایی کند و از دادن یارانه به این قشر خودداری خواهد کرد. اقدام دولت مبنی بر اینکه به 73 میلیون نفر ثبت نامی یارانه خواهد داد، بی‌عدالتی است، زیرا افراد انصرافی افراد نیازمند محسوب می‌شوند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری تصریح کرد: بنده کسی را متهم نمی‌کنم ولی به عنوان حزب مستقل از دولت، نظرمان این است که به 10 میلیون نفر شناسایی شده ثروتمند، یارانه تعلق نگیرد. درباره سبد کالا نیز اگر بن کالا بصورت غیرنقدی بین خانوارها توزیع می‌شد، مسائل و مشکلات ناشی از اعطای سبد کالا پیش نمی‌آمد.

کواکبیان در پاسخ به یکی از خبرنگاران درباره جرم سیاسی، اظهار کرد: در شریعت اسلام حتی بحث زندان هم وجود ندارد، ولی با توجه به مقتضیات زمان زندانی وجود دارد. با توجه به اصل 176 قانون اساسی مبنی بر اینکه مصوبات باید بعد از تایید رهبری، به عنوان مصوبه ابلاغ شود که متاسفانه به این فرآیند در کشور توجهی نمی‌شود. دولت فعلی باید در خصوص این اقدامات تدابیر لازم را اتخاذ کند، چراکه این مسائل به دستگاه‌های قضایی ربطی ندارد.

وی همچنین درباره ارزیابی خود از حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس دهم، گفت: کسب کرسی حداکثری توسط اصلاح‌طلبان، وابسته به اتحاد میان آنان و اتحاد اصولگرایان با یکدیگر و نحوه عملکرد شورای نگهبان در خصوص نحوه انتخاب نامزدهای صاحب صلاحیت دارد. حزب مردم‌سالاری در انتخابات مجلس قطعا فعال خواهد بود، اما حضور بنده در انتخابات بسته به نظر اعضا خواهد داشت.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری در رابطه با شکل‌گیری شورای مشورتی در تهران و خراسان تحت هدایت سیدمحمد خاتمی نیز اظهار کرد: بنده با شکل‌گیری شورای مشورتی با محوریت افراد موافق هستم، اما شورای مذکور نباید جانشین شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان شود و هر دو این شوراها باید بصورت مستقل از هم فعالیت داشته باشند.

کواکبیان درباره سخنان محمدرضا عارف در دانشگاه فردوسی مبنی بر همکاری جریان اصلاحات و اعتدال در انتخابات مجلس دهم نیز تصریح کرد: به عقیده بنده اعتدال یک گفتمان نیست، بلکه یک روش است و راهکاری میانه بین دو گفتمان اعتدال و اصلاحات است. دولت نباید در انتخابات مجلس دخالت کند و وظیفه او تنها آماده‌سازی بستری مناسب جهت انتخابات است.

وی در پایان ابراز عقیده کرد: احمدی‌نژاد با وجود ادعای خود مبنی بر اینکه در عرصه سیاست فعال نیست، به احتمال زیاد لیستی را جهت شرکت در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد کرد و به گفته خودشان، خود را برای انتخابات 96 آماده می‌سازند.

انتهای پیام

کد N256996