پوتین 9 مه به کریمه می‌رود

سیاسی

رئیس جمهوری روسیه برای نخستین بار از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به این کشور در اقدامی برای تقویت حمایت عمومی در بحبوحه افزایش تنش‌ها در اوکراین به کریمه سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی استار، روزنامه‌های کومرسانت و گازت در گزارشی نوشتند: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مناسبت شصت و نهمین سالروز پیروزی در جنگ جهانی دوم 9 مه سال جاری میلادی در رژه‌ای نظامی در سواستوپل که میزبان یگان دریای سیاه نیز است، شرکت می‌کند.

به گزارش یکی از منابع عالی رتبه در وزارت دفاع روسیه، سفر به سواستوپل در دستور کار قرار دارد و این مساله باید به تایید کرملین درآید.

پوتین پس از نظارت بر رژه نظامی این کشور در میدان سرخ به کریمه سفر می‌کند.

در ادامه این گزارش‌ها آمده است: دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در این سفر پوتین را همراهی خواهد کرد.

9 مه شصت و نهمین سالروز پیروزی در جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود. روسیه و دیگر کشورهای عضو شوروی 9 مه پیروزی در جنگ جهانی دوم را جشن می‌گیرند.

پوتین اکثرا از پیروزی جماهیر شوروی در جنگ جهانی دوم برای تقویت میهن پرستی و حمایت داخلی استفاده کرده است.

بحران اوکراین که روابط روسیه با غرب را به پایین‌ترین حد از زمان پایان جنگ سرد رسانده، لفاظی‌های جنگ جهانی دوم را نیز نمایان کرده است.

مسکو بارها دولت حامی غرب کی‌یف را به عنوان "نازی" و "فاشیست" رد کرده است.

روسیه گفت: مقام‌های کی‌یف استپان باندرا، رهبر ناسیونالیست زمان جنگ که استقلال اوکراین را اعلام و با آلمان نازی همکاری کرده بود، تحسین می‌کنند.

باندرا به خاطر همکاری با نازی‌ها بارها از سوی روسیه سرزنش شده بود اما در میان برخی از ناسیونالیست‌های اوکراین همچنان یک قهرمان محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N256903