معاون وزیر امور خارجه: جایگاه دولت یازدهم در سیاست خارجی و روابط بین الملل کم نظیر است

وزارت خارجه

تبریز- ایرنا - معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه جایگاه فعلی دولت یازدهم از لحاظ سیاست خارجی و روابط بین الملل را مطلوب و کم نظیر ارزیابی کرد.

حسن قشقاوی عصر چهارشنبه در حاشیه سفر به شهرستان بناب در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: پس از انتخابات خرداد ماه سال گذشته بر اساس سفرها و رفت و آمدهای دیپلماتیک، گزارش های میزان اشتیاق کشورهای مختلف برای ارتباط با ایران و به گواهی افزایش توریست های خارجی که آمار رو به رشدی را داشته نشان می دهد فضای مطلوبی برای گسترش روابط خارجی ایجاد شده است.

وی افزود: همه باید دست به دست بدهیم تا موقعیت دیپلماسی رسمی و دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی را حفظ و تقویت کنیم.

قشقاوی با اشاره به روند مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 گفت: آینده مذاکرات فعلی به سمت مذاکرات جامع پیش می رود و روند حساس و نفس گیر را طی می کند و چون هنوز به متن اصلی تبدیل نشده است فعلاً نمی توانم ارزیابی دقیقی از نتیجه نهایی آن ارایه دهم.

معاون وزیر امور خارجه گفت: در این مراحل حساس و مهم مذاکرات انتظار حمایت از تیم مذاکره کننده را داریم که رهبری عزیزمان تایید فرموده اند.

قشقاوی تاکید کرد: باید انتقادات صرف را به صورت مساوی به انتقادات و پیشنهادات سازنده تبدیل کنیم و در یک فضای صمیمانه به فکر حفظ منافع و مصالح ملی کشور باشیم.

این مقام مسوول همچنین به لغو روادید بین اتباع ایران و کشورهای همسایه اشاره کرد و گفت: در صورتی که کشورهای همسایه نیز بطور متقابل مایل به لغو روادید باشند ما با آنها مشکلی نداریم و آمادگی داریم.

وی افزود: در زمان حاضر روادید بین ایران با کشورهای آذربایجان، گرجستان و ترکیه لغو شده و درخصوص کشورهای همسایه و به خصوص آنهایی که اتباع بیشتری از آنها در تردد با ایران هستند، منتظر مذاکره و تعامل دو جانبه هستیم.

قشقاوی گفت: ما اصرار یکطرفه به این موضوع نداریم و مبنای صدور یا لغو روادید بر اساس احترام و حفظ عزت و کرامت متقابل خواهد بود.

معاون وزیر امور خارجه در سفر یک روزه خود به شهرستان بناب، دیدارها و نشست های جداگانه ای با علما و طلاب حوزه علمیه، دانشجویان و استادان دانشگاه ها و همچنین اعضای ستاد اقامه نمازجمعه این شهرستان داشت که با وجود حضور خبرنگاران در این برنامه ها بر اساس درخواست و تاکید وی، اجازه پوشش خبری سخنرانی ها داده نشد.

587/7230/245
کد N256540