جن ساکی:

گمان نمی کنم "فتح الله گولن" شهروند آمریکا باشد

آمریکا اروپا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن خودداری از پاسخ دادن به سوالات خبرنگاران در مورد "فتح الله گولن" گفت در این مورد حرف نمی زند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سایت آژانس خبر ترکیه، موضوع بازگشت "فتح الله گولن" رهبر جنبش ضد دولت "رجب طیب اردوغان" به ترکیه از جمله سوالات مطرح در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بود. بر این اساس "جن ساکی" از پاسخ دادن به سوالی که در مورد اقدامات دولت ترکیه برای بازگرداندن گولن به این کشور پرسیده شد، خودداری کرد. این در حالی است که نخست وزیر ترکیه روز گذشته از پیگیری این مسئله توسط آنکارا خبر داد.

ساکی در واکنش به سوالاتی که در این خصوص مطرح شد گفت: در این مورد صحبتی ندارم. متاسفانه در این زمینه اطلاعات کمی در اختیار دارم. با وجود خودداری ساکی از سخن گفتن در این مورد، سوالات خبرنگاران ادامه داشت به طوری که وی ناچار شد به سوالی که در مورد شهروندی گولن مطرح شد پاسخ دهد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این رابطه اظهار داشت: گمان نمی کنم گولن شهروند آمریکا باشد. گفتنی است نخست وزیر ترکیه طرفداران گولن را به نفوذ در دستگاه قضایی و پلیس این کشور و به راه انداختن پرونده فساد مالی که منجر به برکناری چهار وزیر کابینه شد، متهم کرده است. وی همچنین جنبش گولن را مسئول انتشار فایل های صوتی از گفتگوهای تلفنی که وی در خصوص پرونده فساد مالی با اعضای خانواده اش داشته، می داند.