پایان اولین سفر رسمی مدیر کل یونسکو/ازدیدار بارییس جمهور تا جلسه با 6 وزیر

یونسکو,سازمان ملل

مدیر کل یونسکو، ایرینا بوکووا، اولین بازدید رسمی خود را از جمهوری اسلامی ایران درتاریخ های 5 لغایت 10 اردیبهشت ماه 1393 به انجام رساند. طی این بازدید او با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران، دکترحسن روحانی دیدارو گفتگو داشتند.

در این ملاقات رییس جمهور به روابط طولانی مدت ایران و یونسکو اشاره داشت و گفت "امروزه چالش های ما ابعاد جهانی دارند و در این راستا یونسکو نقش پر اهمیتی خواهد داشت". در ادامه ایشان به پیشنهاد خود اشاره کردند که در پاییز سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد راجع به مقابله با خشونت و افراطی گری از طریق بهبود گفتگوی فرهنگی در میان کشور ها مطرح گردیده بود.
در ادامه بوکووا ابراز داشت که "پیام شما در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با رسالت یونسکو برای ایجاد صلح در اذهان انسان ها تطابق دارد". بوکووا سفر خود را به جمهوری اسلامی ایران بعنوان تجدید تقویت همکاری دراز مدت بین یونسکو و ایران برشمرد.
در اولین روز سفر به جمهوری اسلامی ایران، مدیر کل یونسکو با  محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات نمود. در حاشیه مراسم جشن ثبت 7 اثر از ایران در برنامه حافظه جهانی یونسکو،  ظریف و  بوکووا راجع به نقش مهم فرهنگ در توسعه همزیستی صلح آمیز در منطقه گفتگو کردند.
مدیر کل یونسکو در دانشگاه تهران که قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه کشور است، سخنرانی راجع به "نقش و جایگاه یونسکو در جوامع مدرن" ایراد کرد.
همچنین ایرینا بوکووا با دکتر رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فن آوری و مدیر کمیسیون ملی یونسکو در ایران دیداری داشت. در ادامه این جلسه نشستی با اندیشمندان، محققین، و نمایندگان وزارت علوم به همراه گزارش هایی از چهار مرکز علمی وابسته به یونسکو در ایران برگزار گردید.
بوکووا حضور فعال ایران را در برنامه های مربوط به علوم طبیعی مخصوصا" مدیریت آب ستود و بر نیاز روز افزون تبادل تجربیات و دانش در مناطق مختلف دنیا برای مقابله با چالش های مهم مثل گرمایش جهانی و بیابان زایی تاکید داشتند. در این راستا ایشان از تحقیقات منحصر به فرد راجع به سیستم های سنتی آبی و قنوات در شهر یزد ابراز خوشحالی کرد.
در جلسه مدیر کل یونسکو با جناب آقای علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، مدیر کل بر اهمیت آموزش کیفی و آموزش معلمین تاکید داشتند که در قلب آن جای می گیرد.
در طی اقامت ایشان در ایران، مدیر کل یونسکو از میراث جهانی ارگ بم، تخت جمشید و میدان نقش جهان ومسجد شیخ لطف اله ومسجد جامع شهر اصفهان بازدید کرد. همچنین از شهرک علمی وتحقیقاتی اصفهان که میزبان مرکز منطقه ای توسعه پارک های علم و فن آوری و مراکز رشد نیز است بازدید بعمل آورد.

در آخرین روز سفر، خانم بوکووا جلسات دو جانبه ای با مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران، علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و  حمید چیتچیان وزیر نیرو داشت.
در تمامی این جلسات بر تعهد ایران برای ایفای نقشی فعال در توسعه منطقه ای و در نهایت ایجاد صلح و پایداری تاکید گردید. در این راستا به ارتباط قوی ایران با کشورهای همسایه مخصوصا" افغانستان و تاجیکستان اشاره گردید که این می تواند فرصت های خوبی برای توسعه همکاری های مختلف در زمینه های حفاظت از میراث فرهنگی، ظرفیت سازی و آموزش، توسعه صنایع فرهنگی و نیز مدیریت منابع آب از طریق ایجاد یک سیاست جامع و یکپارچه منابع آب در سطح منطقه فراهم آورد.

4545

کد N256461