اخبار انتخابات عراق/

آیت الله سیستانی مردم را به حضور در پای صندوق ها دعوت کرد/ میزان مشارکت در بصره و نجف

آفریقا و خاورمیانه

درخواست آیت الله سیستانی از عراقی هایی که تاکنون در انتخابات مشارکت نکرده اند و اعلام میزان مشارکت در بصره و نجف در ساعات اولیه از مهمترین تحولات مربوط به انتخابات است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری عراق، آیت الله سیستانی مرجع برجسته شیعیان عراق از عراقی هایی که تاکنون رای نداده اند خواست که برای شرکت در رأی گیری عجله کنند.

مرجع شیعیان عراق از همه خواست که نامزدهای اصلح را انتخاب کنند.

 منابع وابسته به کمیته مستقل انتخابات در بصره اعلام کردند: میزان مشارکت در بصره از 45 درصد گذشته است.

این درحالی است که منابع وابسته به کمیته مستقل انتخابات عراق میزان مشارکت در مناطق تا ظهر امروز به وقت محلی را 30.86 درصد اعلام کردند و روند رای گیری را روان توصیف کردند.

از سوی دیگر منابع امنیتی عراقی اعلام کردند: بر اثر درگیری عشایری در منطقه ای در شمال بصره مرکز انتخاباتی بسته شد و نیروهای امنیتی برای حل اختلافات میان طرفین وارد ماجرا شدند و پس از نیم ساعت مرکز بازگشایی شد.

این درحالی است که عبدالله غرب عضو فهرست العراقیه کرکوک درباره احتمال تقلب در انتخابات در این استان به زیان اعراب این منطقه هشدار داد.

یک منبع وابسته به کمیته مستقل انتخابات در نجف اعلام کرد: با گذشت پنج ساعت از شروع انتخابات میزان مشارکت از مرز چهل درصد فراتر رفته است.

از سوی دیگر آثیل النجیفی استاندار نینوی اعلام کرد: مردم استان نینوی با مشارکت در انتخابات همگان را شگفت زده کردند حتی مسئولان نیز انتظار این حجم مشارکت را نداشتند.

وی افزود: میزان مشارکت از مرز چهل درصد گذشته است و احتمال می دهیم این رقم افزایش یابد.

از سوی دیگر شهروندان کربلایی علت مشارکت خود را در انتخابات برای ایجاد تغییرات دانستند و اعلام کردند: ما به افرادی که به دیدگاههای مرجعیت تطابق داشته باشند رای دادیم.

عادل جاسم با اشاره به مشکلات مربوط به رای گیری الکترونیکی اعلام کرد: مدت زمان زیادی برای اینکه دستگاه مشخصات افراد را شناسایی کند زمان تلف می شود و این سبب ازدحام در مراکز رای گیری می شود.

فواد علی از دیگر شهروندان استان کربلا نیز با اشاره به عزم خود برای ایجاد تغییرات گفت: دستگاه های الکترونیکی برای شناسایی مشخصات افراد به کندی عمل می کنند و مدتی طول می کشد تا فرایند مذکور انجام شود.

از سوی دیگر کاظم الزوبعی عضو کمیته مستقل انتخابات عراق از تعطیلی حداقل 39 مرکز انتخاباتی در عراق به دلیل شرایط امنیتی خبر داد.