در سفر به لرستان

سفیر ترکیه در تهران: سهم ایران از گردشگران ترکیه تنها 40 هزار نفر است

سیاسی

سفیر ترکیه در تهران گفت: سهم ایران از گردشگران ترکیه تنها40 هزار نفر در سال است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، امیت یاردیم که در راس هیاتی اقتصادی و تجاری به لرستان سفر کرده، در دیدار با استاندار لرستان بیان کرد: امروز من همراه همکارانم هستم که آن‌ها در حوزه روابط اقتصادی - تجاری و روابط دو جانبه حضور دارند.

او با بیان این که علاوه بر روابط اقتصادی و تجاری برای توسعه همه جانبه بین دو کشور ایران و ترکیه تلاش می‎کنیم، اضافه کرد: در این چارچوب صرفاً به تهران اکتفا نمی‎کنیم بلکه تلاش داریم در زمان‎های مختلف از سایر مناطق بازدید کنیم چرا که پیش‌روی‌مان اهداف مهم و بلندی از سوی مقامات کشوری در نظر گرفته شده است.

سفیر ترکیه در تهران با تاکید بر این که یکی از اهداف اصلی این سفر نیز آشنایی با توانمندی‎ها و ظرفیت‎های تجاری و اقتصادی لرستان برای توسعه همکاری‎های تجاری میان فعالان بخش خصوصی دو کشور است، اظهار کرد: در این رابطه، لازم است ابتدا یک ارتباط دوسویه و عقلانی میان فعالان اقتصادی و تجاری ترکیه و لرستان ایجاد و زمینه مناسب برای توسعه همکاری بخش خصوصی دو طرف در زمینه‎های مورد علاقه فراهم شود.

یاردیم با تاکید بر این که بین ایران و ترکیه 30 تا 35 میلیارد دلار مبادله تجاری هدف‌گذاری شده است، بیان کرد: برای اهداف بلندمدت باید اهداف دیگری در نظر بگیریم و سرمایه‎گذاری متقابل را بیش‌تر و تقویت کنیم.

او با تاکید بر این که در سال‎های اخیر بیش‌ترین حجم سرمایه‎گذاران خارجی در ترکیه از جانب ایرانیان بوده است، خاطرنشان کرد: متمرکز بودن روابط تجاری در مرکز دو کشور یکی از نواقص فعالیت‎های تجاری ایران و ترکیه است و به همین دلیل یکی از اهداف محوری ما در این حوزه، گسترش این همکاری‎ها در دیگر نقاط و استان‎های ایران است؛ این مهم نیز باید از طریق همکاری‎های دوجانبه اتاق‎های بازرگانی و تقویت روابط تجاری میان فعالان اقتصادی، تجار و بازرگانان دو کشور محقق شود.

سفیر ترکیه در تهران ضمن ابراز علاقه‎مندی کشورش برای گسترش و افزایش میزان سرمایه‎گذاران و فعالان بخش خصوصی ترکیه در ایران، گفت: صنعت گردشگری، از مهم‎ترین ظرفیت‎های لرستان برای سرمایه‎گذاری محسوب می‎شود که این موضوع باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

یاردیم با اشاره به این که سالانه حدود 10 میلیون گردشگر از ترکیه به خارج از کشور سفر می‎کنند، افزود: سهم ایران از این تعداد 40 هزار نفر است و طبیعتاً این رقم را در یکی دو سال نمی‎توانیم افزایش دهیم بلکه باید با یک روند مشخص آن را افزایش داد.

وی با بیان این که در بین دو کشور بحث ویزا وجود ندارد، اضافه کرد: ترکیه و ایران دارای فرهنگ مشترک هستند اما کم بودن گردشگر از ترکیه به ایران باعث تعجب است.

سفیر ترکیه در تهران ضمن تاکید بر ضرورت معرفی و شناسایی ظرفیت‎ها و جاذبه‎های گردشگری ایران از جمله استان لرستان به گردشگران خارجی، افزود: به طور یقین آشنایی مردم ترکیه با قابلیت‎ها و جاذبه‎های کم‎نظیر تاریخی، تفریحی، علمی و فرهنگی ایران موجب افزایش قابل توجه و چشمگیر گردشگران برای سفر به ایران خواهد شد.

یاردیم بر تقویت روابط بین دانشگاه در حوزه جوانان و فرهنگ تاکید کرد و گفت: چشم‌اندازی که داریم این است که میزبان شما در تهران باشیم و در فرصت‎های دیگر با شما استاندار و بخش خصوصی لرستان دیداری داشته باشیم.

انتهای پیام

کد N256125