اجرای قوانین "شریعت" در برونئی

سیاسی

انتظار می‌رود سلطان برونئی امروز (چهارشنبه) اطلاعیه‌ای را درخصوص برنامه‌هایش منتشر و مجازات‌های قضایی اسلامی را معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، این مجازات‌های منطبق با قوانین شریعت که شامل شلاق، سنگسار و قصاص می‌شود، انتقادهای داخلی نادری را علیه "حسن بلقیه"، سلطان برونئی در پی داشته و اجرای این قوانین در 22 آوریل سال جاری میلادی را بدون توضیح به تعویق انداخته است.

با این حال مقام‌های برونئی گفتند، انتظار می‌رود امروز صبح اطلاعیه‌ای در مورد برنامه‌های سلطان حسن بلقیه برای قوانین شریعت منتشر شود.

پیش‌تر یکی از مقام‌های برونئی به رسانه‌های این کشور گفت: این تعویق به دلیل شرایط غیرقابل اجتناب صورت گرفته است.

وی به جزئیات این مسأله نپرداخت و تاریخ جدیدی را نیز مطرح نکرد.

سلطان حسن بلقیه 67 ساله، یکی از ثروتمندترین مردان جهان، نسبت به نفوذهای خارجی غرب از جمله اینترنت هشدار داده و گفته است قصد دارد تا در این کشور مسلمان تاکید بیشتری بر اسلام داشته باشد.

سلطان حسن بلقیه همچنین برای مجازات‌های سنگین‌تر به عنوان راهی برای رسیدگی به آنچه که وی آن را افزایش بیماری‌های احتمالی از جمله جرم و جنایت می‌خواند، طرفدارانی جلب کرده است.

اما وی اوایل سال جاری میلادی در رسانه‌های اجتماعی کشورش با یک واکنش مواجه شد چرا که بسیاری از کاربران این مجازات‌ها را یک عقبگرد دانستند.

‌در این قوانین جدید کیفری، مجازات‌هایی از جمله سنگسار برای جرائمی همچون هم‌جنس‌بازی و زنا، قطع اعضا و جوارح برای دزدی و شلاق برای جرائمی از سقط جنین گرفته تا مصرف الکل در نظر گرفته شده است.

‌از سوی دیگر دفتر حقوق بشر سازمان ملل اوایل آوریل سال جاری میلادی شدیدا نسبت به این مسأله ابراز نگرانی کرد. ‌

حدود 70 درصد از جمعیت 400 هزار نفری برونئی مسلمانان مالایی هستند و حدود 15 درصد از آن‌ها جزو غیرمسلمانان چینی محسوب می‌شوند.

انتهای پیام

کد N255911