تحلیل زیباکلام از سخنان رئيس ​جمهور

زیباکلام

رئیس‌جمهور، حسن روحانی در سومین گزارش تلویزیونی خود تلاش زیادی کرد که در قریب به دو ساعت مصاحبه خود یک فضای آرام را نسبت به مخالفین و منتقدین دولتش پدید بیاورد.


 به گزارش آفتاب به نقل از بهارنیوز صادق زیباکلام در ادامه یادداشت خود در آرمان نوشت: البته ذکر این نکته حائزاهمیت است که بخش عمده‌ای از مصاحبه رئیس دولت یازدهم به محتوای خاص و جدیدی اختصاص نداشت. معتقدم ایشان به برخی از مسائل جدی جامعه پرداخت اما از کنار برخی از مسائل نیز عبور کرد در حالی که این مسائل دغدغه روز جامعه ایرانی محسوب می‌شوند. مسلما در این کشور اتفاقاتی رخ داده که 73میلیون ایرانی برای دریافت یارانه‌ها ثبت‌نام کردند؛ این اتفاق پیام بسیار مهمی برای دولتمردان و از سوی دیگر برای کارشناسان دارد؛ یعنی میلیون‌ها نفر در حالی که دارای تمکن مالی بودند و می‌توانستند از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند از این کار خودداری کردند.

ثبت‌نام میلیون‌ها ایرانی بی‌تردید دارای پیام‌های مشخصی برای دولتمردان و مجریان طرح هدفمندی یارانه‌ها هم بوده است بنابراین دولت روحانی برای درک بهتر مردم نیاز دارد تا حرف آنها را بشنود. وی در مصاحبه شب گذشته خود گفت: مجلس به ما ابلاغ کرده بود که دولت اعلام کند هر کس نیازمند است برای دریافت یارانه‌ها ثبت‌نام کند. بنابراین ما هم اعلام کردیم و 73میلیون نفر ثبت نام کردند. آیا واقعا پیام ثبت‌نام 73میلیون شهروند ایرانی همین امر بوده است یا اینکه مردم خواسته‌های مهم‌تری هم داشته‌اند. ایشان دو خبر مسرت بخش اعلام کردند و آن توسعه روابط با چین و روسیه است. فکر نمی‌کنم که کشور ما مشکلی بابت رابطه با روسیه یا چین داشته باشد. ما خواهان این هستیم که روابط ما با کشورهایی که سال‌هاست مشکل داشته است بهبود پیدا کند تا از رهاورد آن به منافع ملی خود بیاندیشیم.

روحانی باید به اقدامات خودسرانه نیروهای تندرو با جدیت بیشتری می‌پرداخت اما او گفت که فعلا قصد پاسخگویی به تخریبگران ندارد. به هر حال سخن گفتن رودررو با مردم خوب است اما نیاز امروز ما اکنون طرح مسائل جدی و پاسخ به سوالات مهم است.
کد N255826