نمودار اظهارات رئیس جمهور در گفت وگوی شبانه/تلاش روحانی برای نیافتادن در دام

حسن روحانی,دولت یازدهم

حسن روحانی در گفت وگوی شبانه خود اگر چه تلاش کرد چندان به حاشیه هایی که منتقدانش ایجاد کردند،نپردازد، اما بخش های مهم سخنان او برای رسانه ها، اظهاراتش درباره سیاست داخلی بود.

روحانی شب گذشته تلاش کرد تا اقدامات دولت درباره حوزه اقتصاد را برای مردم روشن کند، به منتقدانش درباره حاشیه هایی که تلاش می کنند برای او ایجاد کنند هشدار دهد و از هوادارانش بخواهد که صبور باشند چون او یادش نرفته است که چه قول هایی داده است.

گفت که برخی موارد یک روزه حل نخواهد شد. از «اقلیتی» عصبانی گفت که از لغو تحریم ها ناخشنود هستند و خاستگاه تخریب کنندگان دولت هم به همین گروه می رسد. این سخنان تازه نیست و در گفت وگوی قبلی رئیس جمهور هم بیان شده است، اما اشاره مجدد به آن بعد از ساخت مستندی در نقد رئیس جمهور  و متهم کردن او به تلاش برای سازش با غرب، صدای او را بلند کرد.
لحن روحانی نسبت به منتقدانش اگر چه صریح نبود و گفت که الان به مرحله ای نرسیده ام که برخی مسائل را توضیح دهم، اما چند ساعت قبل از این مصاحبه تلویزیونی در افتتاحیه نمایشگاه کتاب از منتقدان خواست با شناسنامه نقد کنند و با هویت مشخص به نقد دولت بپردازند.
نگاهی به نمودار گفت وگوی تلویزونی رئیس جمهور نشان می دهد  همچنان مسائل اقتصادی و سیاست خارجی سهم  بیشتری را در اظهارات رئیس جمهور به خود اختصاص داده است. روحانی به خوبی آگاه است که گرفتار شدنش در حاشیه های داخلی همان تله ای است که می تواند دولت او را از رسیدن به اهدافش دور و او را در  عملی کردن وعده هایش ناکام بگذارد.

 

 

جدول:تفکیک سرفصل های اظهارات رئیس جمهور در حوزه های مختلف

حوزه

کلید واژه ها

اقتصاد

تورم/ یارانه نقدی/حامل های انرژی/ مصرف انرژی در کشور/هزینه برق در کشور/ تاثیر حامل های انرژی بر قیمت کالا های اساسی/هدفمندی یارانه ها / درآمد هدفمندی یارانه ها /انصراف از یارانه/فازهای پارس جنوبی /حوزه نفت و گاز

 

سیاست خارجی

روابط خارجی ایران، توافق ژنو/رابطه با عربستان، رابطه با کشورهای اروپایی و چین و روسیه

 

سیاسی داخلی

رفع تحریم ها/تخریب دولت/پاسخ به نقد ها/ حقوق اقوام واقلیت ها/ وفاداری به شعارها/ واکنش به جشن سعد آباد

 

اجتماع:

نظام سلامت/قیمت دارو/دفترچه بیمه/سبد امنیت غذایی/کشاورزی/خرید تضمینی گندم

 

حوزه فرهنگ

سپردن حوزه فرهنگ به هنرمندان از سوی دولت

 

/27212 

کد N255512