کرزای انگلیس و آمریکا را متهم به اداره مخفی زندان‎های افغانستان کرد

آمریکا اروپا

رئیس جمهوری افغانستان در اظهاراتی اعلام کرد که آمریکا و انگلیس به رغم توافق برای تحویل زندان ها به نیروهای بومی افغان، همچنان برخی از بازداشتگاه ها را بصورت مخفیانه اداره می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، اظهارات "حامد کرزای" در مورد متهم کردن آمریکا و انگلیس به اداره مخفی زندان ها در افغانستان می تواند بار دیگر موجب برور تنش هایی میان کابل و کشورهای غربی شود.

در همین رابطه ژنرال "غلام فاروق" رئیس کمیسون تحقیقات در مورد زندان های افغانستان گفت: شش افغانی همچنان در زندان پایگاه هوایی قندهار که توسط انگلیسی های اداره می شود زندانی هستند. در کمپ باستیون در ولایت هلمند که توسط انگلیس اداره می شود نیز 17 افغانی زندانی هستند.

به گفته این مقام افغان، در زندان هایی که توسط آمریکا اداره می شوند هیچ زندانی وجود ندارد اما با این وجود این زندان ها همچنان در اختیار آمریکا هستند در حالیکه ایالات متحده باید این زندان ها را تحویل نیروهای بومی افغان بدهد.

به نوشته رویترز، نیروهای ائتلاف تا کنون هزاران زندانی افغان را تحویل مقامات کابل داده اند و در ابتدای سال جاری میلادی به رغم مخالفت های آمریکا، کرزای دستور آزادی تعداد زیادی از زندانیان را صادر کرد.

ارتش انگلیس در واکنش به این اظهارات کرزای و غلام فاروق، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این زندانیان بنا بر درخواست مقامات افغان زندانی هستند و دلیل بازداشت آنها ارتباط با فعالیت های مجرمانه است. این افراد قصد انجام عملیات علیه نیروهای نظامی و شهروندان افغان را داشته اند و از همین رو در بازداشت به سر می برند.

وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرد که تمامی بازداشتگاه ها و زندانیان آمریکا در افغانستان نه تنها برای دولت کابل بلکه برای صلیب سرخ جهانی نیز شناخته شده هستند از همین رو هیچ مورد پنهانی در مورد آنها وجود ندارد.

نیروهای ائتلاف در حال ترک افغانستان هستند و اگر توافق نامه امنیتی کابل و واشنگتن امضا نشود، کلیه نظامیان آمریکایی نیز باید تا پایان سال جاری میلادی از این کشور خارج شوند اما به رغم خروج این کشورها از افغانستان برخی از پایگاه ها و زندان های موجود در ایالت های مختلف افغانستان همچنان در اختیار نیروهای ائتلاف به ویژه آمریکا و انگلیس است.