آیت‌الله سبحانی: غلو درباره مقام اهل بیت(ع) بدعت است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني

آیت‌الله سبحانی گفت: اهل بیت(ع) دارای مقام والایی در نزد خداوند هستند و همان طور که پائین آوردن مقام ایشان بدعت است غلو درباره آنان نیز بدعت محسوب می‌شود.

آیت‌الله سبحانی گفت: اهل بیت(ع) دارای مقام والایی در نزد خداوند هستند و همان طور که پائین آوردن مقام ایشان بدعت است غلو درباره آنان نیز بدعت محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در پایان درس خارج فقه و اصول خود در ‏مسجد اعظم با اشاره به بیانات اخیر رهبری در جمع مداحان گفت: مبلغان و مداحان باید مراقب باشند تا چیزی که مستند به روایات صحیح نباشد در منابر بیان نشود.

وی با بیان این‌که «گریه بر مصائب اهل بیت(ع) بسیار خوب است» تصریح کرد: گریه بر مصائب اهل بیت(ع) ثواب فراوان دارد، اما نباید برای گریاندن متوسل به هر مطلبی اعم از درست یا نادرست شویم.

وی کم کردن و افزودن چیزی بر دین که از سوی شارع تشریع نشده را مصداق بدعت دانست و ادامه داد: نباید تصور کنیم تنها دیگران بدعت در دین ایجاد می‌کنند گاهی ممکن است ما به صورت ناخواسته با افزودن و کم کردن چیزی بر دین جزء بدعت گذاران شویم.

وی تاکید کرد: مداحان و منبری‌ها برای بیان مطالب خود به کتب معتبر نوشته شده و مورد تایید علما، مراجعه کنند.

این مرجع تقلید با بیان این‌که «بدعت بعد از پیامبر(ص) و به علت کنارگذاشتن ولی معصوم(ص) آغاز شد» اظهار کرد: متاسفانه با وجود آنکه پیامبر(ص) نماز و احکام شرعی دیگر مانند حج و ... را تشریع و نحوه آنان را برای مردم تبیین کرد امت اسلامی در این امور دچار اختلاف شدند.

این استاد برجسته حوزه گفت: برخی تصور می‌کنند مطالبی را که می‌گویند هر چند صحیح نیست تبلیغ دین محسوب می‌شود، در حالی که باید بدانند موجب تشویش ذهن مردم می‌شوند.

سبحانی غلو و پائین آوردن شان و مقام اهل بیت(ع) را دو نمونه از بدعت‌ها دانست و تاکید کرد: اهل بیت(ع) دارای مقام عصمت هستند و همان طور که پائین آوردن شان آنان بدعت است، غلو درباره مقام ایشان نیز بدعت است و باید مراقب باشیم دچار این گرفتاری‌های فکری نشویم.

انتهای پیام

کد N255404