رهبر حزب لیبرال دمکرات روسیه:

روابط ایران و روسیه باید توسعه یابد

روسیه,توسعه روابط

مسکو- ایرنا- ˈولادیمیر ژیرینفسکیˈ رهبر حزب لیبرال دمکرات روسیه با اشاره به تلاش های غرب و آمریکا برای حضور در مناطق اطراف روسیه اعلام کرد: شرایط بین المللی ایجاب می کند روابط مسکو و تهران توسعه پیدا کند و دو کشور باید ساختار همکاری های خود در عرصه های مختلف را گسترش دهند.

ژیرینفسکی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روسیه و ایران دارای منافع مشترک در عرصه های مختلف به ویژه تامین امنیت منطقه ای بدون دخالت بیگانگان هستند.

وی افزود: همکاری مسکو و تهران در عرصه بین المللی به ویژه در منطقه خاورمیانه و جلوگیری از اجرای طرح های نظامی غرب در سوریه به ثمر نشسته است.

ژیرینفسکی گفت: حکومت سوریه با حمایت دوستان خود توانست حملات سازماندهی شده گروه های تروریستی بین المللی که از سوی غرب و متحدان آن در منطقه حمایت می شوند را دفع کند و ضربات مرگباری بر پیکر این گروه ها وارد کند.

این مقام پارلمانی روس اضافه کرد: دو کشور ایران و روسیه می توانند در مسایل دیگر همچون مساله قفقاز و دریای خزر نیز با یکدیگر همکاری تنگاتنگی داشته باشند.

ژیرینفسکی گفت: ایران و روسیه فرصت بسیار مهمی برای توسعه همکاری های دوجانبه در عرصه های بازرگانی و اقتصادی دارند که نباید آن را از دست بدهند.

وی با بیان این که بر اثر تحریم های یکجانبه غرب، حجم مبادلات بازرگانی میان ایران و روسیه به حدود دو میلیارد دلار کاهش یافته است، اظهار داشت: با توانمندیها و ظرفیت های بزرگ اقتصادی دو کشور، این رقم ناچیز می نماید و باید برای رساندن آن به سطح 10 میلیارد دلار برنامه ریزی شود. مبادلات بازرگانی و همکاری های اقتصادی زمینه ساز توسعه روابط در عرصه های دیگر هستند.

ژیرینفسکی گفت: روسیه بارها برای لغو تحریم های غرب علیه ایران تلاش کرده و در شرایط کنونی هم باید این سیاست ادامه یابد.

معاون سابق دومای روسیه خاطرنشان کرد: تحریم های آمریکا و غرب علیه ملت ایران ضدبشری است و هیچ توجیهی برای آن وجود ندارد اما با این وجود غرب برای لغو آنها به رغم اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران، عجله نمی کند.

وی با تاکید بر لزوم افزایش مبادله هیات های دو کشور و نیز سفر جوانان ایرانی به روسیه و بالعکس افزود: حزب لیبرال دمکرات روسیه از توسعه همه جانبه روابط با کشور ایران حمایت و استقبال می کند.

اروپام/2242**۵۱۸**1485** 1337
کد N255363