نشست اتحادیه تجار و بازرگانان جهان اسلام هفته آینده برگزار می‌شود

معاون مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: اولین نشسست اتحادیه تجار و بازرگانان جهان اسلام در روزهای 13 و 14 اردیبهشت ماه با حضور مهمانانی از 20 کشور جهان و مهمانان داخلی در جزیره کیش برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عبدالله سهرابی در نشست خبری تشریح برنامه‌های نشست اتحادیه تجار و بازرگانان جهان اسلام که در جزیره کیش برگزار می‌شود، اظهار کرد: در راستای تجارت اسلامی فعالیت‌هایی انجام شده که در پی آن اولین اتحادیه تجار و بازرگانان جهان اسلام در روز شنبه و یکشنبه (13 و 14 اردیبهشت ماه) برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به هماهنگی‌هایی که با دفتر ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه و دبیرخانه شورای عالی آزاد کشور انجام شده مقدمات آن را فراهم کرده‌ایم تا بتوانیم براساس آن چهار محور اصلی رونق تجارت و کسب و کار را تقویت کنیم که آن چهار محور عبارتند از: رونق تجارت و کسب و کار میان مسلمانان برای تقویت همبستگی؛ تبلیغ اسلام در اقصی نقاط جهان از طریق تجارت؛ حمایت از جریان گفت‌وگو و تقریب مذاهب اسلامی و توسعه و پیشرفت جوامع برای رفع محرومیت‌ها و تقویت امید به آینده.

سهرابی در ادامه با اشاره به این‌که «برای این چهار محور یک اساسنامه تنظیم شده است و این اساسنامه نیز شامل چهار محور می‌باشد» گفت:‌ اولین اساسنامه‌ای که تنظیم شده مربوط به فعالیت‌های تجاری، مالی، توسعه‌ای و تبلیغی است. دوم دستیابی به اهداف تصویب شده برای استراتژی‌های مناسب و سومین بند اساسنامه رسیدن به جایگاه واقعی در میان تجار و جوامع مسلمان است و چهارمین محور اساسنامه مربوط می‌شود به پایداری و استمرار فعالیت‌ها به شرط توجه به معیارهای اسلامی.

وی افزود: اقتصاد در جهان امروز جایگاه ویژه‌ای دارد و کشورهای اسلامی می‌توانند از طریق فعالیت‌های اقتصادی، خود را در عرصه‌های بین‌المللی مطرح کنند. با توجه به موضع‌گیری‌های مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری در خصوص اقتصاد، ما از 20 کشور برای شرکت در این نشست دعوت کرده‌ایم که از جمله آن کشورها عبارتند از: تونس، الجزایر، مصر، لبنان، امارات، قطر، بحرین، عربستان سعودی، عراق، سوریه، آذربایجان،‌ ترکیه، گرجستان، روسیه و نیمی از تجار مسلمان انگلستان و کشور افغانستان.

معاون اجتماعی و امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در ادامه با اشاره به مهمانان ویژه این اتحادیه گفت: از جمله مهمانان ویژه عبارتند از نهاوندیان رئیس دفتر ریاست جمهوری،‌ سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، یکی از مسئولان ارشد وزارت خارجه، ترکان مشاور ارشد رئیس‌جمهور، رئیس مناطق آزاد کشور، استانداران فارس، گلستان، البزر و گیلان.

سهرابی در ادامه با اشاره به برنامه‌های اتحادیه اظهار کرد: در روز اول سخنرانی‌هایی داریم و پنل‌هایی را طراحی می‌کنیم همچنین سه کمیسیون داریم که این کمیسیون‌ها عبارتند از: حوزه مالی، پولی و بانکی، صنعت، معدن و تجارت و کمیسیون سوم مربوط می‌شود به توریسم و گردشگری.

وی با اشاره به فعالیت روز دوم گفت: در روز دوم اعضای شرکت کننده در نشست‌هایی رو در رو فعالیت‌های اقتصادی خود را بیان می‌کنند و امیدواریم بتوانیم از طریق مطرح کردن فعالیت‌های اقتصادی ایران کاری کنیم که دوباره ایران موقعیت سوق‌الجیشی خود را پیدا کند و ایران می‌تواند از این دریاهایی که در بالا و پایین کشور دارد نهایت بهره را ببرد و به یک رونق بسیار عالی اقتصادی برسد.

معاون اجتماعی و امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: یکی از اهداف این اتحادیه این است که بتوانیم به سند چشم‌اندازی که برای کشور طراحی شده است برسیم. هدف ما این است که تجار کشورهای اسلامی همدیگر را بشناسند و همگی می‌دانیم که اقتصاد در اسلام نقش ارزنده‌ای دارد. اگر به گذشته نگاه کنیم می‌بینیم که اگر ثروت حضرت خدیجه(س) نبود، شاید اسلام با چالش‌های زیادی روبرو می‌شد پس اقتصاد می‌تواند در اسلام تاثیر زیادی داشته باشد.

سهرابی در پایان یادآور شد: سرمایه‌های جهان اسلام می‌توانند برای فقرزدایی بسیار موثر باشد. امروز در جهان اسلام وحدت یک حلقه مفقود شده است و ما از طریق پخش ثروت در تمام کشورها می‌توانیم به همان وحدتی که می‌خواهیم برسیم.

انتهای پیام

کد N255146