بان کی مون توقف خشونت‌ها در سودان جنوبی را خواستار شد

دبیر کل سازمان ملل از رئیس‌جمهوری سوران جنوبی خواست تا علناً‌ خواستار پایان "کمپین منفی" علیه نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در این کشور شود و عاملان حمله به غیرنظامیان و نیروهای حافظ صلح را به پای میز محاکمه بکشانند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در مکالمه‌ای تلفنی با سالوا کر، رئیس‌جمهوری سودان جنوبی خواستار توقف فوری این خشونت‌های وحشیانه و کشتار وحشتناک غیرنظامیان در سودان جنوبی شد.

از دسامبر سال گذشته میلادی که درگیری میان نیروهای حامی سالوا کر و سربازان وفادار به ریک‌ مچار، معاون وی در گرفت، بیش از یک میلیون تن از خانه‌های خود فرار کرده‌اند.

‌پس از گسترش این خشونت‌ها، هزاران تن کشته و ده‌ها هزار تن در پایگاه‌های سازمان ملل سراسر سودان جنوبی پناهنده شده‌اند.

بان کی مون بر لزوم محاکمه عاملان حملات غیرقابل قبول به هیات سازمان ملل و کشتارهای با انگیزه قومی در بنتیو تاکید کرد. سازمان ملل اوایل ماه جاری میلادی این شورشیان را به دستگیری صدها تن در بیمارستان، کلیسا و مسجد بنتویی و کشتار آن‌ها به دلیل مسائل قومی متهم کرد.

بان کی مون از سالوا کر خواست تا شخصاً‌ برای توقف اقدامات منفی علیه نیروهای حافظ صلح مداخله کرده و بیانیه عمومی را برای پایان این مسأله منتشر کند. اعضای شورای امنیت تحریم‌هایی را علیه احزاب درگیر جنگ سودان جنوبی در نظر دارند.

انتهای پیام

کد N255113