آیت‌ا‌لله مکارم‌شیرازی:

با اصلاح الگوی مصرف تحریم دشمن بی‌اثر می‌شود

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: با اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی می‌توان توطئه دشمنان را خنثی و سیلی به صورت آن‌ها زد تا به دشمنان نشان دهیم ما به‌واسطه تحریم‌ها مستأصل نشده‌ایم.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: با اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی می‌توان توطئه دشمنان را خنثی و سیلی به صورت آن‌ها زد تا به دشمنان نشان دهیم ما به‌واسطه تحریم‌ها مستأصل نشده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در دیدار اعضای نهضت ملی صرفه‌جویی در منابع ملی، با تأکید بر این‌که «مصرف بی رویه، کشور را در شرایط خطرناکی قرار می‌دهد» اظهار کرد: باید با استفاده از منابع قرآنی، روایی و تبیین سیره انبیا و اولیای الهی و بزرگان دینی فرهنگ مصرف را در جامعه اصلاح کرد تا در استفاده از منابع الهی صرفه‌جویی شود.

وی گفت: ما امروز در شرایط تحریم هستیم و معلوم نیست تحریم‌ها چه زمانی برداشته می‌شود که از این رو برای مبارزه با تحریم دشمن با اقتصاد مقاومتی و صرفه‌جویی می‌توانیم توطئه دشمنان را خنثی کنیم.

این مرجع تقلید، با بیان این‌که «مسئله صرفه‌جویی در نعمت‌های الهی از اصول مسلم اسلام است» گفت: منابعی که روی زمین است، به هیچ وجه فناناپذیر نیست و باید در مصرف آن صرفه‌جویی کرد تا جامعه امروز و آیندگان دچار مشکل نشوند.

مکارم‌شیرازی مصرف بی رویه آب و دیگر نعمت‌های الهی را خسارت‌آفرین برای آیندگان دانست و اظهار کرد: اگر در مصرف نعمت‌های الهی اعم از آب، برق، گاز و هوا و دیگر منابع افراط شود ممکن است حتی عده‌ای از گرسنگی جان خود را از دست بدهند.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تأکید بر این‌که «نعمت‌های الهی تنها متعلق به ما نیست» گفت: در آیات قرآن و روایات اهل بیت عصمت و طهارت(ع) دستورات بسیار زیادی در زمینه پرهیز از اسراف داریم و این مسئله تنها به خوراک اختصاص ندارد.

این مفسر قرآن قناعت را گنجی گران‌بها دانست و اضافه کرد: در آموزه‌های دینی داریم که کسی که اعتدال و میانه‌روی را رعایت کند فقیر نمی‌شود؛ اگر جامعه و کشوری صرفه‌جویی را رعایت کند هیچ‌گاه محتاج نمی‌شود.

انتهای پیام

کد N254755